statystyki

Likwidator spółki musi składać sprawozdanie finansowe

autor: Aleksandra Krawczyk15.12.2015, 10:05; Aktualizacja: 15.12.2015, 10:14

Ma obowiązek sporządzić ten dokument nie tylko na dzień przed postawieniem jednostki w stan likwidacji, lecz także za każdy kolejny rok obrotowy trwania postępowania. Dodatkowo wymaga się go na zakończenie działań.

Zbliża się koniec roku kalendarzowego, a wraz z nim koniec roku obrotowego większości spółek. Zakończenie roku obrotowego wiąże się z obowiązkiem sporządzenia sprawozdania finansowego. [ramka] Ten obowiązek ciąży także na spółkach w likwidacji, zarówno kiedy likwidację otwarto w latach poprzednich, jak i wtedy, gdy stało się to dopiero w trakcie tego roku.

Otwarcie procesu

Szczegółowe przepisy dotyczące likwidacji spółek poszczególnych typów zawiera ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.; dalej: k.s.h). Przykładowo dla spółek z o.o. są to przepisy art. 274 k.s.h. i następne. Otwarcie likwidacji spółki z o.o. następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania. Likwidację spółki z o.o. przeprowadzają likwidatorzy, którymi są członkowie jej zarządu, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej. Do obowiązków likwidatorów należy zakończenie bieżących interesów spółki, ściągnięcie jej wierzytelności, spłata zobowiązań i upłynnienie majątku. Jeżeli po uregulowaniu zobowiązań w spółce pozostanie majątek, obowiązkiem likwidatora jest jego rozdzielenie między wspólników. Szanse na to, że likwidacja spółki otwarta w trakcie roku obrotowego zostanie zamknięta przed jego zakończeniem są zatem niewielkie. Ma to związek przede wszystkim z ustawowo uregulowanymi obowiązkami spółki – wezwaniem wierzycieli do zgłaszania spółce wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia (ten dzień jest przy tym późniejszy niż dzień otwarcia likwidacji), a dalej odczekaniem z podziałem majątku między wspólników okresu sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane