statystyki

Likwidator spółki musi składać sprawozdanie finansowe

autor: Aleksandra Krawczyk15.12.2015, 10:05; Aktualizacja: 15.12.2015, 10:14

Ma obowiązek sporządzić ten dokument nie tylko na dzień przed postawieniem jednostki w stan likwidacji, lecz także za każdy kolejny rok obrotowy trwania postępowania. Dodatkowo wymaga się go na zakończenie działań.

Zbliża się koniec roku kalendarzowego, a wraz z nim koniec roku obrotowego większości spółek. Zakończenie roku obrotowego wiąże się z obowiązkiem sporządzenia sprawozdania finansowego. [ramka] Ten obowiązek ciąży także na spółkach w likwidacji, zarówno kiedy likwidację otwarto w latach poprzednich, jak i wtedy, gdy stało się to dopiero w trakcie tego roku.

Otwarcie procesu

Szczegółowe przepisy dotyczące likwidacji spółek poszczególnych typów zawiera ustawa z 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1030 ze zm.; dalej: k.s.h). Przykładowo dla spółek z o.o. są to przepisy art. 274 k.s.h. i następne. Otwarcie likwidacji spółki z o.o. następuje z dniem uprawomocnienia się orzeczenia o rozwiązaniu spółki przez sąd, powzięcia przez wspólników uchwały o rozwiązaniu spółki lub zaistnienia innej przyczyny jej rozwiązania. Likwidację spółki z o.o. przeprowadzają likwidatorzy, którymi są członkowie jej zarządu, chyba że umowa spółki lub uchwała wspólników stanowi inaczej. Do obowiązków likwidatorów należy zakończenie bieżących interesów spółki, ściągnięcie jej wierzytelności, spłata zobowiązań i upłynnienie majątku. Jeżeli po uregulowaniu zobowiązań w spółce pozostanie majątek, obowiązkiem likwidatora jest jego rozdzielenie między wspólników. Szanse na to, że likwidacja spółki otwarta w trakcie roku obrotowego zostanie zamknięta przed jego zakończeniem są zatem niewielkie. Ma to związek przede wszystkim z ustawowo uregulowanymi obowiązkami spółki – wezwaniem wierzycieli do zgłaszania spółce wierzytelności w terminie trzech miesięcy od dnia ogłoszenia (ten dzień jest przy tym późniejszy niż dzień otwarcia likwidacji), a dalej odczekaniem z podziałem majątku między wspólników okresu sześciu miesięcy od daty ogłoszenia o otwarciu likwidacji i wezwaniu wierzycieli.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane