statystyki

Kiedy wierzyciel może wystąpić o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności

autor: Anna Borysewicz22.12.2015, 08:53; Aktualizacja: 22.12.2015, 08:53
W jaki zatem sposób wierzyciel upadłego, który występuje z wnioskiem o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, powinien udowodnić istnienie swojej wierzytelności?

W jaki zatem sposób wierzyciel upadłego, który występuje z wnioskiem o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, powinien udowodnić istnienie swojej wierzytelności?źródło: ShutterStock

Jestem wierzycielem spółki komandytowej. Nie dysponuję tytułem egzekucyjnym, ale zamierzam złożyć wniosek o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej wobec członków jej zarządu, ponieważ w ustawowym czasie nie zgłosili wniosku o ogłoszenie upadłości ww. podmiotu. Czy przysługuje mi legitymacja do wystąpienia z wnioskiem o orzeczenie przedmiotowego zakazu?

Zacznijmy od tego, że wobec osoby, która ze swej winy nie wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie, sąd może orzec pozbawienie prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta bądź pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu. Taki zakaz może zostać orzeczony na okres od trzech do dziesięciu lat.


Pozostało 63% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane