statystyki

Kiedy wierzyciel może wystąpić o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności

autor: Anna Borysewicz22.12.2015, 08:53; Aktualizacja: 22.12.2015, 08:53
W jaki zatem sposób wierzyciel upadłego, który występuje z wnioskiem o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, powinien udowodnić istnienie swojej wierzytelności?

W jaki zatem sposób wierzyciel upadłego, który występuje z wnioskiem o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, powinien udowodnić istnienie swojej wierzytelności?źródło: ShutterStock

Jestem wierzycielem spółki komandytowej. Nie dysponuję tytułem egzekucyjnym, ale zamierzam złożyć wniosek o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej wobec członków jej zarządu, ponieważ w ustawowym czasie nie zgłosili wniosku o ogłoszenie upadłości ww. podmiotu. Czy przysługuje mi legitymacja do wystąpienia z wnioskiem o orzeczenie przedmiotowego zakazu?

Zacznijmy od tego, że wobec osoby, która ze swej winy nie wystąpiła z wnioskiem o ogłoszenie upadłości w ustawowym terminie, sąd może orzec pozbawienie prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta bądź pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu. Taki zakaz może zostać orzeczony na okres od trzech do dziesięciu lat.


Pozostało jeszcze 63% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane