statystyki

Unia oczekuje dłuższych przedawnień

autor: Ewa Ivanova06.11.2015, 07:22; Aktualizacja: 06.11.2015, 08:14
sąd, prawo

Trybunał przyznał, że uregulowanie może stanowić zagrożenie dla obowiązków nałożonych na państwa członkowskieźródło: ShutterStock

Czy regulacje UE mogą podważać gwarancje prawa karnego państw członkowskich? Do takiego wniosku może prowadzić analiza wyroku TSUE.

Chodzi o sprawę Taricco i inni przeciwko Włochom (C-105/14). – W wyroku tym trybunał, opierając się na przepisie dotyczącym zwalczania nadużyć finansowych w Unii – art. 325 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej – i zasadzie pierwszeństwa prawa unijnego nad prawem państwa członkowskiego, nakazał de facto włoskiemu sądowi krajowemu wyłączenie stosowania przepisów włoskiego kodeksu karnego o przedawnieniu karalności niektórych przestępstw – relacjonuje Zbigniew Krüger, adwokat z kancelarii Krüger & Partnerzy Adwokaci.

Dla karnistów to przełomowy wyrok. Oznacza bowiem, że europejski trybunał może decydować o stosowanych w porządku krajowym zasadach przedawnień.

Bezkarność oszustw

Pytanie prejudycjalne do trybunału UE skierował sąd włoski, który zajmował się sprawą karuzeli VAT. Oszustwo dotyczyło kilku milionów euro. Przez włoskie regulacje sprawa przedawniłaby się, zanim będzie można wydać ostateczny wyrok, w 2018 r. Wszystko dlatego, że zgodnie z włoskim prawem przedawnienie następuje po upływie okresu odpowiadającego maksymalnej karze przewidzianej za dany typ przestępstwa. Bieg okresu przedawnienia może zostać jednak przerwany, np. w wyniku wniesienia aktu oskarżenia. Powoduje to jednak tylko wydłużenie całego okresu o jedną czwartą. W efekcie sprawa karuzeli VAT przedawniłaby się po 7 latach i 6 miesiącach (udział w organizacji przestępczej) oraz 8 lat i 9 miesięcy (tworzenie organizacji przestępczej).


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane