statystyki

Pomoc prawna: Społeczna aktywność nie może się zmarnować

autor: Mariusz Białecki30.10.2015, 07:17; Aktualizacja: 30.10.2015, 08:02
W Polsce dotychczas nie istniał system pomocy i edukacji prawnej, który byłby sankcjonowany przez organy państwa

W Polsce dotychczas nie istniał system pomocy i edukacji prawnej, który byłby sankcjonowany przez organy państwaźródło: ShutterStock

1 stycznia wchodzi w życie ustawa o nieodpłatnej pomocy prawnej, informacji prawnej oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255). Z jednej strony już samo uchwalenie tej ustawy można uznać za duży sukces Ministerstwa Sprawiedliwości, ale z drugiej trzeba przyznać, że jej ostateczny kształt budzi pewne wątpliwości.

Sukcesem jest bez wątpienia zbudowanie systemu bezpłatnej pomocy prawnej. Było to przedmiotem starań kilku ostatnich ekip rządzących. Tym razem się udało – powstanie ponad 1500 punktów, w których będzie można z niej skorzystać. Ale to tyle po stronie atutów – reszta regulacji wydaje się co najmniej dyskusyjna. Poczynając od założeń do projektu ustawy, a kończąc na ostatecznej redakcji tekstu – dokument przeszedł tyle zmian i modyfikacji, że już w niewielkim stopniu przypomina pierwotną wersję.

W procesie legislacyjnym można było zaobserwować zjawisko niepojące. Grupą społeczną naturalnie predysponowaną do udzielania informacji prawnej są prawnicy, a najbardziej oczywistymi do brania udziału w konsultacjach społecznych projektu ustawy – samorządy prawnicze. W przypadku tej regulacji samorządy zostały zaproszone do konsultacji, jednak ich głos wydawał się nieco pomijany przy dalszym procedowaniu aktu. Braki w konsultacjach i częściowe pominięcie krytycznej oceny z punktu widzenia stabilności prawa i praktycznej możliwości realizacji propozycji najpewniej sprawią, że już w najbliższym czasie pojawi się potrzeba nowelizacji przyjętych zaledwie pół roku wcześniej rozwiązań.


Pozostało jeszcze 58% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane