statystyki

Niekaralność adwokata nie daje gwarancji prawidłowego wykonywania zawodu

autor: Michał Kowalski01.11.2015, 14:00
prawnik; adwokat

Zdaniem ministra sam fakt zatarcia skazania nie powoduje automatycznie przywrócenia wszelkich cech charakteru i przymiotów osobistych, jakie miał przed skazaniem, a jakie składają się na pojęcie nieskazitelnego charakteruźródło: ShutterStock

Minister sprawiedliwości ma prawo sprzeciwu wobec wpisu na listę prawników. Chodzi o to, aby ten zawód wykonywały osoby, które sprostają wysokim wymaganiom moralnym, etycznym i osobowościowym.

TEZA Błędny jest pogląd, zgodnie z którym informacja o niekaralności kandydata jest równoznaczna ze spełnieniem wymogu dawania rękojmi prawidłowego wykonywania zawodu adwokata.

STAN FAKTYCZNY Okręgowa rada adwokacka podjęła uchwałę o wpisie skarżącego na listę adwokatów.

Minister sprawiedliwości sprzeciwił się, wskazując, że prawnik został wpisany na listę adwokatów wiele lat temu, następnie zaś skreślono go z niej na jego własny wniosek.

W aktach sprawy znajdował się również wyrok orzekający w stosunku do niego środek karny w postaci zakazu wykonywania zawodu adwokata na okres kliku lat. W ocenie organu skarżący nie spełniał przesłanki wynikającej z art. 65 pkt 1 Prawa o adwokaturze (Dz.U. z 1982 r. nr 16, poz. 124 ze zm.), którą jest nieskazitelność charakteru oraz rękojmia prawidłowego wykonywania zawodu adwokata.

Zdaniem ministra sam fakt zatarcia skazania nie powoduje automatycznie przywrócenia wszelkich cech charakteru i przymiotów osobistych, jakie miał przed skazaniem, a jakie składają się na pojęcie nieskazitelnego charakteru.

Wojewódzki sąd administracyjny, oddalając skargę, stwierdził, że popełnione przez skarżącego czyny dyskwalifikują go do wykonywania zawodu adwokata.

Fakt jego ukarania w postępowaniu karnym za czyny, które dotyczyły istoty wykonywania funkcji adwokata, oznacza, że nie jest on nieskazitelnego charakteru i nie może wykonywać tego zawodu. Nie daje bowiem rękojmi jego wykonywania. Prawnik wniósł skargę kasacyjną.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Najprawdziwszy Polak(2015-11-01 14:31) Zgłoś naruszenie 00

  A karalność daje?:-)))

  Odpowiedz
 • "Niekaralność sędziego(2015-11-01 17:11) Zgłoś naruszenie 00

  nie daje gwarancji prawidłowego wykonywania zawodu". Sędziowie to po prostu nieskazitelna moralnie grupa zawodowa. Zwłaszcza, że osądzają się sami. Wzajemnie.

  Podobnie jak lekarze. W Szwecji rocznie stwierdza się ok 5000 przypadków błędów w sztuce zakończonych odszkodowaniem. W Polsce jakieś 150, z tego 5/10 z wyrokiem skazującym. Reszta to święci.

  Odpowiedz
 • R(2015-11-02 08:25) Zgłoś naruszenie 00

  1. chrześciajnin czy wyznawca wielu innych religii powinien życ w ubóstwie i dzielić się niemal wszystkim z innymi, ale tak nie jest w 99% bo się nie da albo ...?
  2. wszelka niemal władza doprowadza do ubóstwa coraz większą liczbę ludzi,
  3. wczorajszy program Państwo w Państwie emitowany raczej w godzinach znikomej lub nieoglądalności: sędzia z okręgu mówi, że niewiny został skazany i spędził w arteszcie około 2 lata bo dowodów nie mogli antycypować, prokurator z okręgu podobnie !, to ludzie wielkiej władzy i niemałych pieniędzy, płaconych systematycznie choćby nie wiadomo co, gdzie indziej w ogóle nie było albo zabralki ile się da, nie ma winnych, skarb państwa wypłaci możliwe, że wielkie sumy w skali biedujących masowo obywateli, wszystko zamiotą, prokurator, sędzia będzie Wychwalany, awansowany i możliwe, że dalej niszczy różnych ludzi, póxniej się szybko wyspowiada i dostanie pewnie rozgrzeszenie, bilans: ma cały czas spore pieniądze i jest bez skazy, jego rodzina ma się dobrze, gdy inne zniszczył, tam wątpliwa nieraz rodzina zastępcza była !; były członek PZPR p.Janusz Kaczmarek pełniący ważne funkcje w państwie, kiedyś również zatrzymany na krótko przez ABW choć sprawa trwałą ok. 2 lata do umorzenia mówił też że prokuratura z urzędu „zajęła się” sprawą „pani” prokurator, a wniosek zożył pokrzywdzony przez nią oskarżany i późniejszy oskarżony a nie ta prokuratura czy sąd, oni złożą ale..., odnośnie rad to może niech bardziej dbają o przedstawicieli swoich zawodów albo są niestety w zasadzie bezradne w tym „państwie w państwie” , gdzie licytują się o „ochłapy” PIS czy PO proponowane na dzieci-NIEKTÓRE do tego !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane