statystyki

Jak prawnik rozlicza bezpłatną pomoc?

autor: Anna Krzyżanowska04.11.2015, 07:51; Aktualizacja: 04.11.2015, 09:01
podatki-PIT-kredyt

Do pisma wiceszefa radców dołączona została opinia prawna, zgodnie z którą świadczenie nieodpłatnej pomocy w ramach wchodzącego w życie 1 stycznia 2016 r. systemu bezpłatnego przedsądowego poradnictwa (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255) nie powinno podlegać opodatkowaniu.źródło: ShutterStock

Prawnik nie będzie świadczyć pomocy prawnej na rzecz powiatu. A to powinno oznaczać, że nie powinien płacić VAT.

Czy usługi adwokatów i radców prawnych świadczone w ramach odpłatnych umów zawartych z powiatem na rzecz podmiotów wskazanych w ustawie o nieodpłatnej pomocy prawnej będą rodziły obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług? Z takim pytaniem zwrócił się Arkadiusz Bereza, wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawych, do Borysa Budki, ministra sprawiedliwości.

W piśmie wskazuje, że w ustawie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, dlatego warto, by szef resortu sprawiedliwości zwrócił się do ministra finansów o rozstrzygnięcie tej kwestii. W opinii Berezy wysoce pożądanym byłoby uzyskanie w tym zakresie interpretacji ogólnej co do wykładni przepisów prawa podatkowego, co przyczyniłoby się do właściwego i jednolitego stosowania nowych przepisów.

Do pisma wiceszefa radców dołączona została opinia prawna, zgodnie z którą świadczenie nieodpłatnej pomocy w ramach wchodzącego w życie 1 stycznia 2016 r. systemu bezpłatnego przedsądowego poradnictwa (Dz.U. z 2015 r. poz. 1255) nie powinno podlegać opodatkowaniu.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane