Na podstawie przedstawionych informacji trudno jednoznacznie powiedzieć, czy pan Marcin może liczyć na jakiekolwiek odszkodowanie – tę sprawę warto oddać w ręce doświadczonego prawnika. Częstą praktyką jest bowiem, że ubezpieczyciel stara się odszkodowania nie wypłacać lub wypłacać jak najniższe, nieadekwatne do zaistniałych szkód. Firmy asekuracyjne zatrudniają bardzo sprawnych prawników i właśnie dlatego ubezpieczony powinien w trudnej sprawie skorzystać z pomocy specjalisty, który stanie po jego stronie.
Kłopot w tym, że zawody prawnicze zostały uwolnione i pomoc w tej dziedzinie może świadczyć każdy. Dlatego zanim pan Marcin złoży nadzieję na odszkodowanie w ręce prawnika, powinien sprawdzić, czy rzeczywiście jest on praktykującym adwokatem lub radcą prawnym (patrz ramka). Jeśli weryfikacja przebiegnie pomyślnie, powinien spisać z prawnikiem (kancelarią) umowę, pamiętając, że:

Wypłata odszkodowania zależy od charakteru i rozmiarów szkody: prawnik może pomóc prawidłowo sformułować roszczenie lub zgromadzić dokumenty, wszystko jednak tylko w ramach obowiązującego prawa.Przed podpisaniem umowy należy koniecznie przyjrzeć się zasadom ustalenia wynagrodzenia doradcy. Najpewniej będzie trzeba podzielić się z nim częścią odszkodowania. Uwaga jednak na zapisy, które zobowiązują do zapłaty za usługi prawników bez względu na ich efekt końcowy.Trzeba pamiętać, ze pieniądze z odszkodowania należą do ubezpieczonego. Trzeba samemu je odebrać i dopiero opłacić doradców. Upoważnienie kancelarii do ich odbioru może grozić nawet ich utratą (jeśli kancelaria zbankrutuje lub rzekomy prawnik okaże się oszustem).Decyzję o ewentualnej ugodzie z ubezpieczycielem podejmuje poszkodowany; prawnik ma tylko głos doradczy.Restrukturyzacja – szanse i wyzwania władz spółek po 1 stycznia 2016 r.Samorządy zawodów prawniczych powinny zająć się reklamą usług

Nie warto rezygnować z monitorowania działań kancelarii; wszystkie pisma walczący o odszkodowanie powinien otrzymywać do wiadomości.
Ważne adresy
Tu można sprawdzić, czy prawnik jest praktykującym adwokatem: www.rejestradwokatow.pl.
Tu można sprawdzić, czy prawnik jest praktykującym radcą prawnym: www.kirp.pl/wyszukiwarka-radcow.

PORADA EKSPERTA

Tomasz Młynarski radca prawny, Biuro Rzecznika Ubezpieczonych

Odszkodowanie z ubezpieczenia odpowiedzialności posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje, w razie gdyby posiadacz lub kierujący pojazdem byli obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę. Ubezpieczyciel ponosi w związku z tym odpowiedzialność za szkody na osobie wyrządzone przez kierującego pojazdem, w tym także pasażerowi, choćby był on wraz z kierowcą współwłaścicielem tego pojazdu. Należy jednak pamiętać, że roszczenie o świadczenia od ubezpieczyciela podlega przedawnieniu, a jego terminy mogą wynosić od 3 do 20 lat.
Nawet jeśli nie jesteśmy pewni, czy przysługuje nam odszkodowanie, szkodę można zgłosić zakładowi ubezpieczeń, który zbada sprawę i zajmie stanowisko na piśmie wraz z uzasadnieniem. Jeśli odmówi przyznania świadczeń, można skierować do niego odwołanie, a także zwrócić się o interwencję do rzecznika ubezpieczonych. W razie potrzeby można też skorzystać z porad udzielanych przez ekspertów Biura Rzecznika w trakcie dyżurów telefonicznych.
Jeśli natomiast chodzi o możliwość działania w imieniu poszkodowanego małżonka, to kwestię tę reguluje przede wszystkim kodeks rodzinny. Przewiduje on, że w razie przemijającej przeszkody, która dotyczy jednego z małżonków pozostających we wspólnym pożyciu, drugi małżonek może za niego działać w sprawach zwykłego zarządu. O ile w takiej sytuacji nie można zawrzeć ugody ustalającej ostateczną wysokość odszkodowania, o tyle już można np. wystąpić o zwrot poniesionych kosztów leczenia. Jeżeli jednak przeszkoda wynikająca ze stanu zdrowia osoby poszkodowanej jest poważna, a jednocześnie długotrwała, wówczas konieczne jest rozważenie wystąpienia do sądu z wnioskiem o częściowe lub całkowite ubezwłasnowolnienie. Przedstawiciel osoby ubezwłasnowolnionej ma bowiem szersze możliwości działania. Z kolei dla osoby niepełnosprawnej, która potrzebuje pomocy do prowadzenia jej spraw, sąd może ustanowić kuratora, określając jednocześnie zakres jego obowiązków i uprawnień.
Podstawa prawna
Art. 2–3 ustawy z 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustaw regulujących wykonywanie niektórych zawodów (Dz.U. poz. 829).