statystyki

Motywacja to kwestia indywidualna i nie uzasadnia pozwu grupowego

autor: Agnieszka Grzesiek-Kasperczyk23.10.2015, 07:21; Aktualizacja: 23.10.2015, 08:34
Prawo

Istotnym elementem pozwu grupowego jest argumentacja dotycząca znajdowania się wszystkich członków grupy w tej samej sytuacji faktycznej.źródło: ShutterStock

Instytucja pozwów grupowych funkcjonuje w Polsce od 2010 r., jednak ich wnoszenie do sądów wciąż jest obarczone dużym ryzykiem. Orzecznictwo dopiero kształtuje wskazówki na temat tego, jak powinna wyglądać jednolitość stanu faktycznego wszystkich członków grupy.

Jak wiadomo, pozwy grupowe charakteryzują się raczej wysoką wartością przedmiotu sporu (skumulowane roszczenia wielu osób) oraz wpływają na sytuację prawną całego grona poszkodowanych. Konsekwencje odrzucenia pozwu mogą być więc bardzo poważne.

Kwestia argumentów

Istotnym elementem pozwu grupowego jest argumentacja dotycząca znajdowania się wszystkich członków grupy w tej samej sytuacji faktycznej. Od kilku zdań opisujących ten aspekt może zależeć los sprawy. W 2014 i 2015 r. sądy warszawskie odrzuciły dwa niezależne od siebie pozwy grupowe (jeden prawomocnie, drugi dopiero w I instancji) związane z Amber Gold, a skierowane przeciwko Skarbowi Państwa. Uznano, że nie spełniają one warunku jednolitości stanu faktycznego dla wszystkich członków grupy.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane