statystyki

Szmulik: Trybunał zbada procedurę

autor: Bogumił Szmulik05.10.2015, 07:31; Aktualizacja: 05.10.2015, 09:22
Bogumił Szmulik

Bogumił Szmulikźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Marek Karolak

Trybunał Konstytucyjny jest powołany do dokonywania oceny hierarchicznej zgodności norm prawnych. Wykonując to ustrojowo doniosłe zadanie, najczęściej porównuje normę niższego rzędu z tą wywodzoną z aktu prawnego usytuowanego wyżej w hierarchii źródeł prawa (przeważnie z normą konstytucyjną).

Innymi słowy – efekt prawodawczy przykładany jest do wzorca i oceniany pod kątem zgodności z nim. Najczęściej ocena tej zgodności odbywa się na płaszczyźnie materialnej: Trybunał Konstytucyjny bierze pod uwagę treść zaskarżonej normy prawnej i waży, czy przystaje ona do normy wyższego rzędu.

Ocena zgodności norm bywa jednak także nakierowana na inny aspekt, a mianowicie – na kwestię legalności procedury, której poddany był dany akt prawny. Potwierdzenie kompetencji trybunału w tym względzie można odnaleźć w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. 2015 poz. 1064): jej art. 50 ust. 3 pkt 1 stanowi, że przedmiotem zarzutu podnoszonego przed Trybunałem może być kompetencja do wydania aktu normatywnego lub tryb jego wydania (czynność prawodawcza), a art. 101 głosi, że czynność prawodawcza może być przedmiotem rozstrzygnięcia trybunalskiego.

Należy tu zaznaczyć, że Konstytucja RP reguluje m.in. postępowanie ustawodawcze, czyli sformalizowaną, kilkuetapową procedurę, która prowadzi do ukształtowania treści ustawy. Większa część tego procesu ma miejsce w Sejmie i Senacie, stąd konstytucja poświęca parlamentarnej fazie postępowania relatywnie najwięcej unormowań. W sumie dają one ustawodawcy fundamentalne wytyczne co do poprowadzenia postępowania legislacyjnego.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane