statystyki

Antygona przed Trybunałem Praw Człowieka

autor: Krzysztof Dudek05.10.2015, 08:12; Aktualizacja: 05.10.2015, 09:04
temida, prawo

Nuda w wymiarze społecznym prowadzi do przemocy, zbrodni, upadku. Jednym z najlepszych lekarstw na nudę jest kultura. Jej zasoby mają tę właściwość, że w miarę korzystania z nich nie zużywają się, lecz przyrastająźródło: ShutterStock

Bez kultury nie byłoby cywilizacji, więzi społecznych, człowieka. Jej rozkwit buduje państwa, upadek prowadzi do śmierci cywilizacji. Dwa tysiące lat od zniszczenia Biblioteki Aleksandryjskiej wciąż mamy poczucie straty. Mija pół tysiąca lat od renesansu, a dla nas to wciąż bardzo istotny punkt odniesienia. I wciąż mało co z tego wynika.

Jak wiadomo ze szkolnej lektury, Antygona, sprzeciwiając się prawu ustanowionemu przez władcę Teb Kreona, zaryzykowała życie i pochowała swojego brata. Jej czyn na ogół jest interpretowany jako wypełnienie obowiązku moralnego w opozycji do niesprawiedliwego prawa. Zarazem Antygona dokonała wyboru cywilizacyjnego – zrealizowała akt kulturowy, jakim jest ceremonia pochówku. W tym kontekście kultura była dla niej ważniejsza niż własne życie. Ograniczenie przez Kreona prawa do kultury pociągnęło za sobą śmierć głównej bohaterki, jego żony i syna oraz upadek despoty. Tyle literatura. Historia zna więcej takich przypadków.

Załóżmy, że rzecz dzieje się w naszych czasach. Lokalna władza w imię racji politycznych odmawia prawa do ceremonii upamiętniającej śmierć bliskiej osoby. Obeznani z prawem powiedzą, że istnieją Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, zwana potocznie europejską konwencją praw człowieka, oraz Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. I tu niemiła niespodzianka: w katalogu tejże konwencji brak prawa do kultury. Bieglejsi w prawie zawołają: bzdury, europejska konwencja w art. 9 gwarantuje m.in. prawo do kultu, praktykowania i czynności rytualnych. Mogą też się powołać na art. 10, który zapewnia prawo do wyrażania opinii, wolności posiadania poglądów, czyli de facto prawa sprzeciwu wobec poglądów władzy.

A jeśli Antygona chciałaby uczcić pamięć brata wierszem lub obrazem? Można znów powoływać się na naruszenie prawa do swobody wypowiedzi, ale byłyby to jedynie sztuczki prawne.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane