statystyki

Kiedy można stracić prawo jazdy

autor: Damian Michalczuk30.09.2015, 17:00
Czy mogę odbyć kurs zamiast egzaminu?

Czy mogę odbyć kurs zamiast egzaminu?źródło: ShutterStock

Prawo jazdy można w jednej chwili stracić nie tylko za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu, ale również za brawurową jazdę czy niezatrzymanie się do kontroli drogowej. Dokumentu uprawniającego do prowadzenia pojazdów można pozbawić też kierowców niepłacących alimentów

Czy stracę prawo jazdy za pierwsze przekroczenie

W przeszłości nigdy nie byłem karany za szybką jazdę w terenie zabudowanym. Czy w związku z tym, jeśli policja zatrzyma mnie pierwszy raz za przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h, odbierze mi prawo jazdy?

TAK

Obowiązujące od 18 maja 2015 r. przepisy prawa drogowego są jednoznaczne i nie przewidują w tym zakresie żadnych wyjątków. W razie ujawnienia wykroczenia polegającego na kierowaniu pojazdem z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym policjant ma bezwzględny obowiązek zatrzymania dokumentu prawa jazdy. Jest to możliwe nawet wtedy, kiedy kierowca nie ma jeszcze na swoim koncie żadnych punktów karnych. W razie zatrzymania dokumentu policjant wręcza kierowcy pokwitowanie. Na jego podstawie może on prowadzić samochód, motocykl czy ciężarówkę tylko przez kolejne 24 godziny.

Zatrzymane prawo jazdy policja przekazuje najpóźniej w ciągu 7 dni staroście. Ten wydaje decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na okres 3 miesięcy liczonych od dnia odebrania dokumentu. Nie jest to jednak równoznaczne z utratą uprawnień. Ukarany w ten sposób kierowca nie może prowadzić auta przez okres wskazany w decyzji. Jeżeli jednak to zrobi, może stracić prawo jazdy na 6 miesięcy. W razie przyłapania go na prowadzeniu pojazdu w trakcie obowiązywania 6-miesięcznego okresu zatrzymania prawa jazdy starosta podejmuje decyzję o cofnięciu uprawnienia do kierowania pojazdami.

Podstawa prawna

Art. 102 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2015 r. poz. 155 ze zm.).

Art. 135 ust. 1 pkt 1a lit. a ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2012 r. poz. 1137 ze zm.).

Czy zabiorą prawo jazdy za zbyt wiele osób w aucie

Zdarza się, że zabieram ze szkoły także dzieci sąsiadów. Przewożę wtedy w samochodzie kilka osób ponad normę. Czy to prawda, że można za to stracić dzisiaj prawo jazdy?

TAK

Za popełnienie takiego wykroczenia grozi dzisiaj nie tylko mandat, ale i zatrzymanie prawa jazdy na 3 miesiące. Jest to jednak sankcja związana z przewożeniem zdecydowanie większej liczby osób niż przewidziana w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Kierowca straci prawo jazdy, jeżeli będzie przewoził co najmniej trzech dodatkowych pasażerów (w samochodzie osobowym, ciężarówce lub na przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny) albo co najmniej sześciu (w autobusie). Powyższe rygory nie obowiązują kierowców autobusów jeżdżących w publicznym transporcie zbiorowym w gminnych, powiatowych i wojewódzkich przewozach pasażerskich, o ile w pojazdach przewidziane są miejsca stojące. Tak radykalne rozwiązania zostały wprowadzone po wielu wypadkach, których ofiarami były osoby przewożone w przeładowanych samochodach.

Podstawa prawna

Art. 135 ust. 1 pkt 1a lit. b ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. 2012 r. poz. 1137 ze zm.).

Art. 102 ust. 1 pkt 5 i ust. 1a ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. 2015 r. poz. 155 ze zm.).


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • niepokorny w bantustanie(2015-09-30 23:27) Zgłoś naruszenie 10

    policjant zatrzymując mi prawo jazdy ,zabiera mi tylko dokument, czy jak kto woli kartonik papieru,nie zabiera mi uprawnień,a więc mogę prowadzić pojazdy do woli,dopuki starosta nie wyda decyzji,a jak wiadomo aby decyzja niosła skutki prawne musi być prawomocna,a do tego jest długa droga,poprzez odwołanie się do SKO,następnie do SA i ostatecznie z kasacją do NSA,może to potrwać co najmniej kilka miesięcy albo i rok,wszak w polsce urzędy mielą powoli,w tym czasie dalej posiadam uprawnienia i prowadzę samochody ,mogę ew zapłacić 50 zł mandatu za brak 1 dokumentu,wszak leży sobie w powiecie,a powodów do odwołań będę miał sporo,np suszarka źle zmierzyła prędkość bo łaps trzymał ją w ręku i robił ruch do przodu, zwiększając mi prędkość np o kilka km ,albo nazywa się iskra,a co za tym idzie jest do dupy,itp itd,

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane