statystyki

Nawet zdany egzamin nie zapewnia prawa jazdy

autor: Piotr Szymaniak20.08.2015, 07:17; Aktualizacja: 20.08.2015, 15:01
Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną rzecznika praw obywatelskich. Sprawa dotyczyła możliwości wydania prawa jazdy kategorii A kierowcy, który zdał egzamin, ale wskutek zmiany przepisów jego wiek okazał się niewystarczający do uzyskania uprawnień.

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną rzecznika praw obywatelskich. Sprawa dotyczyła możliwości wydania prawa jazdy kategorii A kierowcy, który zdał egzamin, ale wskutek zmiany przepisów jego wiek okazał się niewystarczający do uzyskania uprawnień.źródło: ShutterStock

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną rzecznika praw obywatelskich. Sprawa dotyczyła możliwości wydania prawa jazdy kategorii A kierowcy, który zdał egzamin, ale wskutek zmiany przepisów jego wiek okazał się niewystarczający do uzyskania uprawnień.

Wszystko przez wejście w życie ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2011 r. nr 30, poz. 151 ze zm.), która podniosła limit wieku dla osób ubiegających się o prawo jazdy na motocykl. Dopóki kwestie te regulowało prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.), o wydanie prawa jazdy kat. A mogła się starać osoba w wieku 18 lat. Po 18 stycznia 2013 r., kiedy weszła w życie ustawa o kierujących, granicę tę podwyższono do 24 lat (lub 20, ale pod warunkiem że kandydat przynajmniej przez dwa lata posiada już prawo jazdy kat. A2, uprawniające do jazdy m.in. motocyklem z małymi silnikami).

Spór dotyczył kierowcy, który zdał egzamin 7 września 2012 r. Na swoje nieszczęście tego samego dnia złożył też w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego wniosek o nieprzekazywanie dokumentów dotyczących kat. A do starostwa, bo w tym samym czasie brał jeszcze udział w kursie na prawo jazdy kat. B. Egzamin uprawniający do jazdy samochodem zdał już po 18 stycznia 2013 r., czyli po wejściu w życie nowych przepisów. Gdy w marcu 2013 r. udał się wreszcie z kompletem dokumentów do starostwa, usłyszał, że może dostać jedynie prawo jazdy kat. B, wciąż nie ma bowiem wymaganych 24 lat do wydania uprawnień na motocykl.

Urzędników nie przekonał fakt, że kierowca zdał egzamin jeszcze w czasie obowiązywania poprzednich przepisów, bo ustawa o kierujących nie przewidywała w tym względzie żadnych regulacji przejściowych. Dlatego kierowca zwrócił się do SKO o uchylenie decyzji odmownej. Kolegium utrzymało jednak decyzję starostwa, twierdząc, że organ wydający prawo jazdy obowiązany jest do stosowania przepisów obowiązujących w czasie orzekania, a nie w chwili, gdy kierowca zdawał egzamin. Kierowca odwołał się zatem do WSA w Olszynie. Ten w wyroku z 24 września 2013 r. również oddalił skargę. WSA podkreślił przy tym, że choć zdany egzamin na prawo jazdy kat. A jest ważny, to jest on tylko jedną z kilku przesłanek warunkujących uzyskanie uprawnień. Kolejną jest m.in. wiek, a tego wymogu skarżący nie spełnił (w dniu wydania decyzji miał niespełna 19 lat).

– Ustawodawca nie przewidział przy tej przesłance żadnych regulacji przejściowych, co oznacza, że wskazany przepis ma bezpośrednie zastosowanie od dnia wejścia w życie – stwierdził WSA.

Skargę kasacyjną od tego wyroku wniósł rzecznik praw obywatelskich, ale również ona została przez NSA oddalona (sygn. I OSK 2961/13).


Pozostało 25% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • POLAK(2015-08-21 02:48) Zgłoś naruszenie 00

  w wordach siedzi złodziej na złodzieju i żerują na biednych polakach ja o2 centymetry w szczecinie auto wystawało z tyłou na linię nie zdałem ? egzaminator bardzo się przejmował że bym garażu nie zamknoł a ja powiedziałem nie problemu bo ja nie mam garażu zrobił głupią minę.i to był konieć egzaminu. TE DEBLE PO 30 GODZINACH KURSU WYMAGAJĄ ŻEBY JEZDZIĆ JAK MISTRZ ŚWIATA A NAJGORSI SĄ CI EGZAMINATORZY Z PRZYJACIÓŁKI WYCIĘCI Z ORMO

  Odpowiedz
 • Wolfram(2015-08-20 10:31) Zgłoś naruszenie 00

  Przynajmniej koleś powinien dostać zwrot wszelkich kosztów a nawet utraconych zysków, bo skoro państwo tak wydaje przepisy to nich też za to odpowiada. Bo na 100 % nikt nie przystępuje do egzaminu żeby sobie przystąpić, no może twórcy tych przepisów.

  Odpowiedz
 • normalny(2015-08-20 12:03) Zgłoś naruszenie 00

  Tylko w Polsce,prawo działa wstecz,czyli bezprawie.Drugi przykład ,karty inwalidzkie tzw parkingowe.

  Odpowiedz
 • szczęśliwy posiadacz kategorii A(2015-08-20 14:14) Zgłoś naruszenie 00

  Ja byłem w identycznej sytuacji i szczęśliwie dostałem prawo jazdy na kat. A. Jednakże datę uzyskania uprawnień (wpisaną w prawie jazdy) mam po 18 stycznia 2013, a wówczas nadal nie miałem 24 lat, więc w teorii uzyskałem te uprawnienia niezgodnie z prawem.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane