statystyki

Żaden pojazd nie może przejeżdżać po pasach dla pieszych

autor: Renata Majek17.08.2015, 09:49; Aktualizacja: 17.08.2015, 09:52
Rower

Podobnie jak na jezdniach, na ścieżkach rowerowych są przejścia dla pieszych. I podobnie jak kierowcy, cykliści też muszą na nie uważać, gdyż pierwszeństwo na przejściu ma pieszyźródło: ShutterStock

Miałem totalnego pecha, gdyż jednego dnia jadąc rowerem „zarobiłem” dwa mandaty – pisze pan Kacper. – Pierwszy raz podczas podwożenia do domu na bagażniku kolegi, który był po jednym piwie, a drugi – gdy wracałem od niego i przejeżdżałem przez pasy dla pieszych. Z pierwszym jestem w stanie się zgodzić, natomiast przy drugim nikt przez jezdnię wtedy nie przechodził – zastanawiam się, czy słusznie mandat przyjąłem – pyta pan Kacper

Podobnie jak na jezdniach, na ścieżkach rowerowych są przejścia dla pieszych. I podobnie jak kierowcy, cykliści też muszą na nie uważać, gdyż pierwszeństwo na przejściu ma pieszy. Kodeks drogowy jest w tych kwestiach jasny. Żaden pojazd, a rower także nim jest, nie ma prawa przejechać po pasach. Rowerzysta zbliżając się do przejścia dla pieszych, wzdłuż którego nie prowadzi ścieżka dla rowerów, powinien zejść z pojazdu i pokonać je pieszo. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi karą. To, czy w tym czasie był ktoś na pasach, ma tylko znaczenie łagodzące, ale wina rowerzysty jest bezsporna. Wynika to stąd, iż kierowca dojeżdżając do przejścia dla pieszych, spodziewa się pieszego idącego z niewielką prędkością, dlatego może być zaskoczony, kiedy wjedzie rowerzysta osiągający o wiele większą prędkość. Podobnie jest z pieszym. Nie spodziewając się pędzącego roweru, może gwałtowanie się poruszyć i kolizja gotowa.

Za złamanie tej zasady rowerzysta przejeżdżający przez przejście dla pieszych może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 50-100 zł lub tylko upomnieniem. Można odmówić przyjęcia mandatu, ale wtedy sprawę rozstrzygnie sąd.

Na rowerze, który jest pojazdem konstrukcyjnie przeznaczonym do jazdy jednej osoby, nie wolno nikogo przewozić (oprócz dziecka do 7 lat, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku). Jest to karalnym złamaniem zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodatkowy mandat grozi za przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (150 zł). Więc tak naprawdę pan Kacper mógł dostać nawet trzy mandaty.


Pozostało 28% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • 2000belus(2015-10-14 20:21) Zgłoś naruszenie 53

  W Berlinie jadąc z północno zachodnich dzielnic w stronę lotniska Schoenefeld, idąc polskim tokiem prawnym rowerzysta musiałby zejść i wejść na rower ze 300 razy.., albo w Madrycie..To jakiś absurd.., kto to zatwierdza te przepisy.. może ten ktoś chce nas celowo skompromitować na świecie.. Przecież w ten sposób nie zbliżymy się nigdy do Europy..

  Odpowiedz
 • atoja(2015-08-17 19:56) Zgłoś naruszenie 51

  Jestem kierowcą. Nie jestem w stanie przypomnieć sobie widoku rowerzysty przeprowadzającego rower przez przejście dla pieszych. Z jednym przejeżdżającym mój samochód miał przyjemność zawrzeć nawet bliższą znajomość.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • kierowca(2015-08-18 06:43) Zgłoś naruszenie 20

  A jaka jest dopuszczalna szybkość roweru na ścieżce obok przejścia dla pieszych. Interesuje mnie to bo jakiś palant śmignął tuż przede samochodem z prędkością co najmniej 40km/godz.. Gdybym jechał ciut ciut szybciej to co by było? i czyja byłaby wina?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • o(2015-10-12 12:40) Zgłoś naruszenie 23

  "Żaden pojazd nie ma prawa przejechać po pasach dla pieszych" - to co robią samochody? Np na zielonejstrzałce? Niech kierowca wysiadzie i przepchnie pojazd. Albo tekst jest źle zredagowany albo dziwnie sformułowane przepisy albo całą sytuacją pieszy rowerzysta samochód powinna być jeszcze raz przemyślana.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • 2000belus(2015-10-14 21:12) Zgłoś naruszenie 15

  Gdyby nie takie 'palanty' jak nazwał w swoim komentarzu 'kierowca' jednego z jadących ścieżką dla rowerów wg jego obliczen 40 km/h.. czyli już zdecydowanie mocno sportowo.. nie moglibyśmy kibicować takim fantastycznym polakom jak np. Rafał Majka.. Ja osobiście wolałbym pana przedstawiającego się jako 'kierowca' nigdy nie spotkać na swojej drodze..

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane