Miałem totalnego pecha, gdyż jednego dnia jadąc rowerem „zarobiłem” dwa mandaty – pisze pan Kacper. – Pierwszy raz podczas podwożenia do domu na bagażniku kolegi, który był po jednym piwie, a drugi – gdy wracałem od niego i przejeżdżałem przez pasy dla pieszych. Z pierwszym jestem w stanie się zgodzić, natomiast przy drugim nikt przez jezdnię wtedy nie przechodził – zastanawiam się, czy słusznie mandat przyjąłem – pyta pan Kacper
Podobnie jak na jezdniach, na ścieżkach rowerowych są przejścia dla pieszych. I podobnie jak kierowcy, cykliści też muszą na nie uważać, gdyż pierwszeństwo na przejściu ma pieszy. Kodeks drogowy jest w tych kwestiach jasny. Żaden pojazd, a rower także nim jest, nie ma prawa przejechać po pasach. Rowerzysta zbliżając się do przejścia dla pieszych, wzdłuż którego nie prowadzi ścieżka dla rowerów, powinien zejść z pojazdu i pokonać je pieszo. Niezastosowanie się do tego przepisu grozi karą. To, czy w tym czasie był ktoś na pasach, ma tylko znaczenie łagodzące, ale wina rowerzysty jest bezsporna. Wynika to stąd, iż kierowca dojeżdżając do przejścia dla pieszych, spodziewa się pieszego idącego z niewielką prędkością, dlatego może być zaskoczony, kiedy wjedzie rowerzysta osiągający o wiele większą prędkość. Podobnie jest z pieszym. Nie spodziewając się pędzącego roweru, może gwałtowanie się poruszyć i kolizja gotowa.
Za złamanie tej zasady rowerzysta przejeżdżający przez przejście dla pieszych może zostać ukarany mandatem karnym w wysokości 50-100 zł lub tylko upomnieniem. Można odmówić przyjęcia mandatu, ale wtedy sprawę rozstrzygnie sąd.
Na rowerze, który jest pojazdem konstrukcyjnie przeznaczonym do jazdy jednej osoby, nie wolno nikogo przewozić (oprócz dziecka do 7 lat, pod warunkiem że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku). Jest to karalnym złamaniem zasad bezpieczeństwa ruchu drogowego. Dodatkowy mandat grozi za przewożenie osoby w stanie nietrzeźwości, w stanie po użyciu alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (150 zł). Więc tak naprawdę pan Kacper mógł dostać nawet trzy mandaty.
Podstawa prawna
Art. 2, art. 33, art. 45 ustawy z 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.).