statystyki

Kiedy lepiej sprzedać wierzytelność, zamiast prowadzić egzekucję komorniczą

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz23.09.2015, 18:00
Czy zmiana wierzyciela nastąpi na podstawie umowy?

Czy zmiana wierzyciela nastąpi na podstawie umowy?źródło: ShutterStock

Dłużnik nie chce oddać pieniędzy albo nie ma z czego uregulować zobowiązania? Sąd zobowiązał go do zapłaty, ale komornikowi nie udało się znaleźć jego majątku , a firma windykacyjna za pomoc zażądała wysokiej opłaty ? W takich sytuacjach warto się zastanowić, czy nie lepiej sprzedać dług.

Czy warto kupić długi swojego wierzyciela

Czytelniczka zadłużyła się na budowę domu, zaciągnęła pożyczki również u osób prywatnych. Dowiedziała się, że jeden z takich wierzycieli jest mocno zadłużony. Znajoma poradziła jej, aby kupiła jego długi po cenie niższej od wartości wierzytelności i dokonała potrącenia z tych płatności, które należą się wierzycielowi od niej. – Na czym takie potrącenie polega? Czy jest możliwe, gdy dług został kupiony – pyta czytelniczka.

TAK

Po zakupieniu wierzytelności wszystkie prawa i obowiązki poprzedniego wierzyciela przechodzą na nabywcę. Dlatego może on dokonać potrącenia, tak jakby sam udzielił pożyczki swojemu wierzycielowi. Na skutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości niższej. Weźmie się więc pod uwagę wartość obu należności, a nie będzie miało żadnego znaczenia, za jaką kwotę czytelniczka faktycznie nabyła zadłużenie. Nawet jeśli była ona znacznie niższa od wskazanej w umowie pożyczki, którą zawarł jej wierzyciel ze swoim, to potrąci kwotę wskazaną w umowie, a nie tę, za którą kupiła wierzytelność. Dopuszczalne jest dokonywanie potrąceń długu, gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami. Wtedy każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej, jednak tylko pod warunkiem, że przedmiotem obu są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku. Obie wierzytelności powinny być również wymagalne (ma to miejsce, gdy jeden i drugi wierzyciel mogą nawzajem żądać od siebie spełnienia należnych im świadczeń) i musi istnieć możliwość dochodzenia ich przed sądem bądź przed innym organem państwowym. Dokonując zakupu, czytelniczka powinna więc zwrócić uwagę na to, czy wszystkie wymogi są spełnione, a także czy wierzytelność nie została już umorzona przez potrącenie. Raz potrącona nie może być – jako nieistniejąca – przedmiotem ponownego potrącenia – takie stanowisko zajął Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 9 marca 1972 r. w sprawie sygn. akt III PZP 2/72.

Do potrącenia nie dochodzi jednak tylko z mocy samego prawa. Aby dokonać go, trzeba złożyć oświadczenie drugiej stronie. Ma ono moc wsteczną od chwili, kiedy stało się możliwe. Zgoda drugiej strony na nie nie jest potrzebna.

Podstawa prawna

Art. 498 i 499 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 121 ze zm.).


Pozostało jeszcze 69% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane