statystyki

Jak bronić się przed bezpodstawnymi działaniami komornika

autor: Damian Michalczuk07.07.2015, 18:00
kredyty-rachunki-pieniądze

Skarga na czynności komornika powinna odpowiadać wymaganiom pisma procesowego. To oznacza, że musi zawierać m.in.: oznaczenie sądu, do którego jest skierowana, imiona i nazwiska lub nazwy stron, oznaczenie rodzaju pisma (tj. skarga na czynność komornika), dowody na poparcie przytoczonych okoliczności i podpis.źródło: ShutterStock

Skarga na czynności egzekucyjne przysługuje tylko przez tydzień od ich dokonania. Za szkody wyrządzone wskutek bezprawnego zajęcia należy się dłużnikowi rekompensata

Czy muszę wnieść do sądu opłatę od skargi

Komornik zabrał mi motocykl, bo nie zapłaciłem 200 zł mandatu. Motocykl jest wart wielokrotnie więcej niż dług. Chcę złożyć skargę do sądu. Czy będę musiał za to dodatkowo zapłacić?

TAK

Od skargi pobierana jest opłata 100 zł. Ma ona charakter stały i nie zależy od wartości egzekwowanej należności czy charakteru egzekwowanego przez komornika roszczenia. Opłaty należy dokonać w kasie sądu albo przelewem na jego rachunek bankowy. Skarga nieopłacona podlega odrzuceniu przez sąd.

Skarga na czynności komornika powinna odpowiadać wymaganiom pisma procesowego. To oznacza, że musi zawierać m.in.: oznaczenie sądu, do którego jest skierowana, imiona i nazwiska lub nazwy stron, oznaczenie rodzaju pisma (tj. skarga na czynność komornika), dowody na poparcie przytoczonych okoliczności i podpis. Pismo powinno dodatkowo określać zaskarżoną czynność lub czynność, której zaniechano. Skarga musi również zawierać wniosek o zmianę, uchylenie lub dokonanie czynności wraz z uzasadnieniem.

Podstawa prawna

Art. 25 ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz.U. z 2014 r. poz. 1025 ze zm.).

Czy przysługuje mi odszkodowanie za błąd egzekutora

W czasie egzekucji, która powinna być prowadzona w stosunku do mojego sąsiada, komornik zarekwirował i sprzedał mój ciągnik rolniczy. Czy mogę wystąpić o odszkodowanie?


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • ollo(2015-07-07 23:19) Zgłoś naruszenie 00

    Ale czemu ten człowiek od motocykla chce się skarżyć, na co ? Co było bezprawne w działaniu komornika? Czemu dłuznik tych 200 zł nie zapłaci ?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane