statystyki

Nieuzasadnione zajęcie lokalu to naruszenie dobra osobistego właściciela

autor: Anna Borysewicz27.01.2016, 09:15; Aktualizacja: 27.01.2016, 09:51
Nietykalność mieszkania jest jednym z dóbr osobistych pozostających pod ochroną prawa cywilnego.

Nietykalność mieszkania jest jednym z dóbr osobistych pozostających pod ochroną prawa cywilnego.źródło: ShutterStock

W wyniku oszustwa, co zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem karnym, bezprawnie wszczęto przeciwko mnie egzekucję z mieszkania. Przez działania komornika straciłem również pracę i znajomych, ponieważ zacząłem być postrzegany jako osoba nieuczciwa. Wszystko to spowodowało u mnie ciężką postać depresji. Czy w opisanej sytuacji mogę wystąpić przeciwko oszustowi – wierzycielowi do sądu o ochronę moich dóbr osobistych i zapłatę zadośćuczynienia – pyta pan Włodzimierz.

Nietykalność mieszkania jest jednym z dóbr osobistych pozostających pod ochroną prawa cywilnego. W razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać poszkodowanemu odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę lub – na jego żądanie – zasądzić odpowiednią kwotę na wskazany przez niego cel społeczny (niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia). Nawet jednak gdy sąd uzna, że doszło do naruszenia dobra osobistego, to i tak nie jest związany żądaniem zadośćuczynienia za nie. Może je więc przyznać albo oddalić. Zależy to od konkretnej sprawy.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane