statystyki

Jak zapewnić sobie w sądzie realność roszczenia o zapłatę

autor: Anna Borysewicz10.11.2015, 09:46; Aktualizacja: 10.11.2015, 10:34
Do udzielenia zabezpieczenia właściwy jest sąd I instancji.

Do udzielenia zabezpieczenia właściwy jest sąd I instancji.źródło: ShutterStock

Oczekując na wyrok II instancji, przedsiębiorca może wystąpić do sądu o udzielenie zabezpieczenia. We wniosku ma prawo zażądać m.in. zajęcia rachunku dłużnika, jego ruchomości bądź ustanowienia hipoteki przymusowej.

W I instancji uzyskałam korzystny dla siebie wyrok w sprawie o zapłatę od byłej członek zarządu sp. z o.o. (na podstawie art. 299 k.s.h.). Pozwana złożyła apelację, wnosząc równocześnie o zwolnienie jej od kosztów procesu w całości. Do wniosku załączyła formularz oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, z którego wynika, że jest współwłaścicielką lokalu mieszkalnego o pow. 60 mkw., który został zajęty w postępowaniu egzekucyjnym. Nie posiada innych nieruchomości, jak również oszczędności, wierzytelności pieniężnych ani przedmiotów wartościowych. Przysługują jej natomiast udziały w spółkach, które w listopadzie 2013 r. oraz w styczniu i kwietniu 2014 r. zajęto w postępowaniu komorniczym. Pozwana nie przedłożyła jednak dokumentów obrazujących aktualną sytuację co do ewentualnego dalszego zajęcia tych udziałów. Obawiam się, że w zaistniałej sytuacji mogę nie uzyskać swojej należności. Natomiast apelacja będzie rozpatrzona dopiero za około 8 miesięcy. Czy istnieje jakiś sposób, aby jeszcze przed rozstrzygnięciem sprawy przez sąd II instancji zablokować chociaż konto pozwanej, ewentualnie zająć jej ruchomości?

Tak. Istnieje taka możliwość poprzez złożenie przez czytelniczkę wniosku o udzielenie zabezpieczenia.

W każdej sprawie cywilnej, a więc np. o zapłatę podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny, można żądać udzielenia zabezpieczenia.

Z owym żądaniem może wystąpić każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia bądź w inny sposób uniemożliwi ewentualnie poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.

Co do zasady zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia (chyba że szczególne unormowania kodeksu postępowania cywilnego stanowią inaczej).


Pozostało jeszcze 80% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane