statystyki

Jak zapewnić sobie w sądzie realność roszczenia o zapłatę

autor: Anna Borysewicz10.11.2015, 09:46; Aktualizacja: 10.11.2015, 10:34
Do udzielenia zabezpieczenia właściwy jest sąd I instancji.

Do udzielenia zabezpieczenia właściwy jest sąd I instancji.źródło: ShutterStock

Oczekując na wyrok II instancji, przedsiębiorca może wystąpić do sądu o udzielenie zabezpieczenia. We wniosku ma prawo zażądać m.in. zajęcia rachunku dłużnika, jego ruchomości bądź ustanowienia hipoteki przymusowej.

W I instancji uzyskałam korzystny dla siebie wyrok w sprawie o zapłatę od byłej członek zarządu sp. z o.o. (na podstawie art. 299 k.s.h.). Pozwana złożyła apelację, wnosząc równocześnie o zwolnienie jej od kosztów procesu w całości. Do wniosku załączyła formularz oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania, z którego wynika, że jest współwłaścicielką lokalu mieszkalnego o pow. 60 mkw., który został zajęty w postępowaniu egzekucyjnym. Nie posiada innych nieruchomości, jak również oszczędności, wierzytelności pieniężnych ani przedmiotów wartościowych. Przysługują jej natomiast udziały w spółkach, które w listopadzie 2013 r. oraz w styczniu i kwietniu 2014 r. zajęto w postępowaniu komorniczym. Pozwana nie przedłożyła jednak dokumentów obrazujących aktualną sytuację co do ewentualnego dalszego zajęcia tych udziałów. Obawiam się, że w zaistniałej sytuacji mogę nie uzyskać swojej należności. Natomiast apelacja będzie rozpatrzona dopiero za około 8 miesięcy. Czy istnieje jakiś sposób, aby jeszcze przed rozstrzygnięciem sprawy przez sąd II instancji zablokować chociaż konto pozwanej, ewentualnie zająć jej ruchomości?

Tak. Istnieje taka możliwość poprzez złożenie przez czytelniczkę wniosku o udzielenie zabezpieczenia.

W każdej sprawie cywilnej, a więc np. o zapłatę podlegającej rozpoznaniu przez sąd lub sąd polubowny, można żądać udzielenia zabezpieczenia.

Z owym żądaniem może wystąpić każda strona lub uczestnik postępowania, jeżeli uprawdopodobni roszczenie oraz interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia. Interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia istnieje wtedy, gdy brak zabezpieczenia uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie orzeczenia bądź w inny sposób uniemożliwi ewentualnie poważnie utrudni osiągnięcie celu postępowania w sprawie.

Co do zasady zabezpieczenie nie może zmierzać do zaspokojenia roszczenia (chyba że szczególne unormowania kodeksu postępowania cywilnego stanowią inaczej).


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane