statystyki

Fronczek: Zmiana prawa i postaw społecznych pomoże w skutecznej egzekucji alimentów

autor: Rafał Fronczek18.09.2015, 16:00
Rafał Fronczek

Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczejźródło: Materiały Prasowe

Efektywność egzekucji należności alimentacyjnych to temat, który od wielu lat wywołuje duże emocje społeczne. To problem poważny i, co bardzo istotne, wykraczający poza sferę prawną.

Dane statystyczne są niezwykle wymowne: obecnie w Polsce milion dzieci oczekuje na świadczenia alimentacyjne, a Fundusz Alimentacyjny w każdym roku wypłaca blisko półtora miliarda złotych. Pomimo to olbrzymia grupa dzieci, które mają zasądzone alimenty, pozbawiona jest opieki państwa, ponieważ dochody ich rodziców (w ponad 90 proc. dotyczy to kobiet) są wyższe niż próg przeliczeniowy na jedną osobę w rodzinie, który wynosi 725 zł. Stan ten obowiązuje od 8 lat i nie zmienił się, mimo że płaca minimalna od tego czasu prawie się podwoiła. Oznacza to, że matka samotnie wychowująca dziecko, zarabiająca 1500 zł, pozbawiona jest jakiegokolwiek wsparcia ze strony państwa.

Komornicy prowadzą obecnie ponad 600 tys. postępowań egzekucyjnych dotyczących alimentów, przy czym do ich kancelarii rokrocznie wpływa 60 tys. nowych spraw. Skutecznie udaje się egzekwować należności tylko w 20 proc. przypadków, co nas stawia na jednym z ostatnich miejsc w Europie.

Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy? Z całą pewnością powodem nie jest brak zaangażowania w ten rodzaj egzekucji po stronie komorników sądowych. Potwierdza to „Informacja ministra sprawiedliwości na temat stanu prawnego oraz faktycznego funkcjonowania obowiązku alimentacyjnego w Polsce” przedstawiona komisja polityki społecznej i rodziny.

Komornicy są zainteresowani – również ze względów ekonomicznych – prowadzeniem skutecznej egzekucji we wszystkich sprawach, w szczególności alimentacyjnych. Przepisy nakładają na komorników obowiązek przeprowadzania z urzędu dochodzenia w celu ustalenia zarobków, stanu majątkowego oraz miejsca zamieszkania dłużnika – w odstępach nie dłuższych niż 6 miesięcy. Dzięki elektronicznej komunikacji oraz rozbudowanym systemom informatycznym komornicy systematycznie sprawdzają, czy dłużnik podjął legalne zatrudnienie, nabył pojazd lub założył rachunek bankowy. W razie powstania zaległości w płatności alimentów za okres dłuższy niż 6 miesięcy komornik składa wniosek do Krajowego Rejestru Sądowego o wpis dłużnika do rejestru dłużników niewypłacalnych.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane