statystyki

Jak skutecznie starać się o podwyższenie alimentów

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz04.11.2015, 18:00
Dziecko, pieniądze

Czy rodzeństwo będzie płacić zamiast ojca?źródło: ShutterStock

Zakres uzasadnionych potrzeb dziecka rośnie wraz z jego wiekiem, np. po rozpoczęciu nauki w liceum, a także wtedy, gdy pogorszenie się stanu jego zdrowia wymaga większych wydatków na leczenie i rehabilitację. Można wówczas żądać podniesienia świadczenia

Czy o podwyżce świadczenia zadecyduje sąd

Zobowiązany do płacenia alimentów ojciec co miesiąc przysyła kwotę ustaloną przez sąd przed siedmioma laty. Nie chce dobrowolnie płacić więcej, twierdzi, że go nie stać. Tymczasem dziecko skończyło 14 lat i jego potrzeby znacznie wzrosły. Rozpoczęło naukę zawodu, co wymaga zainwestowania w sprzęt i urządzenia. Czy sąd zmusi go do płacenia podwyższonego świadczenia?

TAK

Skoro potrzeby małoletniego dziecka wzrosły i są uzasadnione, a zobowiązany do płacenia alimentów ojciec dobrowolnie nie chce płacić wyższej kwoty, to o podwyższeniu świadczenia zadecyduje sąd rodzinny. Matka powinna w jego imieniu wnieść pozew do sądu rejonowego, do wydziału rodzinnego i nieletnich, i domagać się podwyższenia alimentów, które przed kilku laty przyznał dziecku sąd. W pierwszej instancji sprawę rozpoznaje sąd właściwy dla miejsca zamieszkania pozwanego lub osoby uprawnionej. O tym, gdzie zostanie złożony pozew, ma więc prawo zadecydować matka działająca w imieniu małoletniego powoda.

W pozwie musi powołać się na wyrok, który został już wcześniej wydany w tej sprawie, wskazać sąd, który orzekał, datę wyroku, sygnaturę akt sprawy oraz wysokość świadczenia. Gdy ojciec płaci alimenty na dwoje lub więcej dzieci i uzasadnione potrzeby wszystkich wzrosły, to wówczas można domagać się od niego podwyższenia alimentów w jednym pozwie. Należy też w nim określić wysokość przedmiotu sporu. Jest to suma świadczeń za jeden rok obliczona na podstawie różnicy między dochodzoną a dotychczasową wysokością raty alimentacyjnej. Żądanie pozwu zawsze trzeba umotywować tym, że zmieniły się uzasadnione potrzeby uprawnionego do pobierania świadczenia, bądź tym, że wzrosły możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego. Natomiast nie można powoływać się wyłącznie na wzrost cen i inflację, bo skutki dotykają obie strony: zarówno uprawnionego, jak i zobowiązanego. Od pozwu o podwyższenie alimentów sąd nie pobiera opłaty.

Podstawa prawna

Art. 135 i 138 ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 583).

Art. 16–17, art. 22, art. 32 ustawy z 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 101 ze zm.).


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane