statystyki

Tańsze i prostsze działania wobec dłużników alimentacyjnych

autor: Michalina Topolewska16.09.2015, 20:00
pieniądze-złoty-waluty

Gminy zaoszczędzą również na kosztach działań podejmowanych wobec dłużników, ponieważ nie wszystkie będą musiały je co roku podejmowaćźródło: ShutterStock

Gminy nie będą musiały co roku powtarzać tych samych czynności, gdy sytuacja osoby niepłacącej na dzieci się nie zmieniła. Nie będą też wydawać decyzji nakazującej zwrot należności.

Czasochłonność i wysokie koszty niewspółmierne do efektów to problemy, które od dawna były zgłaszane przez ośrodki pomocy społecznej realizujące zadania związane z podejmowaniem działań w stosunku do dłużników alimentacyjnych. Tę sytuację ma szansę poprawić ustawa z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. poz. 1302). Zacznie obowiązywać 18 września.

Jedna egzekucja

Do najważniejszych zmian wprowadzanych przez art. 1 pkt 6 wspomnianej ustawy należy zniesienie administracyjnego trybu egzekucji należności powstałych w wyniku wypłacania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego (FA). Będzie ona prowadzona wyłącznie przez komorników sądowych. To oznacza, że gminy nie będą już musiały po zakończeniu okresu wypłaty świadczeń wydawać dłużnikowi decyzji o zwrocie należności. Jeżeli zaś nie spłaci on należności, to nie będzie konieczne wystawianie tytułu wykonawczego i przekazywanie go do urzędu skarbowego w celu egzekwowania alimentacyjnego długu. Ponieważ zmiana ta wejdzie w życie przed końcem obecnego okresu świadczeniowego (potrwa on do 30 września), ośrodki pomocy społecznej nie będą wydawać decyzji w stosunku do dłużników już za ostatnie 12 miesięcy.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane