statystyki

3 tys. zł alimentów na studentkę prawa

autor: Ewa Maria Radlińska27.08.2015, 20:00; Aktualizacja: 27.08.2015, 21:05
3 tys. zł alimentów na studentkę prawa

3 tys. zł alimentów na studentkę prawaźródło: ShutterStock

Dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami. Zarówno wówczas gdy zamieszkują z nimi wspólnie, jak i wtedy, gdy żyją już samodzielnie

TEZA Zakres obowiązku alimentacyjnego wyznaczać będą poszczególne sytuacje uprawnionego i zobowiązanego, konkretne warunki społeczno-ekonomiczne oraz cele i funkcje obowiązku alimentacyjnego.

STAN FAKTYCZNY Sąd okręgowy rozwiązał przez rozwód małżeństwo rodziców S. L. oraz zasądził od ojca na rzecz córki (S.L.) alimenty w wysokości po 2 tys. zł miesięcznie. Ustalił, że ojciec jest przedsiębiorcą i jego sytuacja materialna jest bardzo dobra, choć ojciec odmówił ujawnienia wielkości majątku.

Według córki jego majątek to co najmniej 10 mln zł. W czasie orzekania o alimentach w sprawie rozwodowej dziewczyna uczyła się w klasie maturalnej. Obecnie studiuje na wydziale prawa i administracji. Uczęszcza na zajęcia z języka angielskiego (cena za semestr wynosiła 1500 zł). Mieszka samodzielnie w mieszkaniu kupionym za pieniądze od dziadków. Opłaty za mieszkanie wynoszą około 300 zł. Ponosi opłaty za energię elektryczną, gaz, telewizję kablową i internet. Jej matka przelewa jej po 1 tys. zł miesięcznie. S. L. leczy się z powodu depresji, jest znerwicowana, pobudliwa, drażliwa, łatwo traci kontrolę nad swoim zachowaniem.

Na utrzymanie potrzebuje obecnie 3 tys. zł miesięcznie. Tymczasem mężczyzna wniósł o obniżenie alimentów wobec córki z kwoty po 2 tys. zł do kwoty po 1 tys. zł miesięcznie.

Sąd rejonowy powództwo oddalił. Za podstawę rozstrzygnięcia przyjął art. 133 par. 1 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, art. 1441 k.r.o. i art. 138 k.r.o. W ocenie sądu w ciągu ostatnich trzech latach nie zaszły takie zmiany okoliczności, które uzasadniałyby inne ukształtowanie obowiązku alimentacyjnego. Ojciec wniósł apelację.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • onepropos(2016-08-19 13:44) Zgłoś naruszenie 42

    Na "utrzymanie" dorosła studentka potrzebuje 3 tyś zł. Zobowiązani do alimentacji są rodzice ale czy dorosła osoba nie powinna zapracować na swoje utrzymanie? W tej sytuacji 3 tyś zł należy podzielić na 3 i kwota alimentów 1000 zł miesięcznie od ojca, tak jak płaci matka jest jak najbardziej uzasadniona. Możliwości prawne, promujące bezradność życiową dorosłych przecież ludzi, powinno zostać wyeliminowane z porządku prawnego.

    Odpowiedz
  • k(2015-08-28 08:47) Zgłoś naruszenie 00

    Ujawniony majątek to co najmniej 10 mln zł, to ile na dzieci ma starczać innym lub alimentów !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane