statystyki

Kto przygotowywał reformę kpk? Ministerstwo utajnia nazwiska

autor: Ewa Ivanova11.09.2015, 07:23; Aktualizacja: 11.09.2015, 07:56
Z informacji DGP wynika, że MS chce powiększyć skład komisji kodyfikacyjnej o trzy osoby i pracuje już nad zmianą rozporządzenia.

Z informacji DGP wynika, że MS chce powiększyć skład komisji kodyfikacyjnej o trzy osoby i pracuje już nad zmianą rozporządzenia.źródło: ShutterStock

Kto uczestniczył w przygotowaniu kluczowych reform resortu sprawiedliwości i sporządzał opinie na rzecz komisji kodyfikacyjnej? Ministerstwo utajnia dane autorów.

Utrzymanie Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego, która przygotowywała dla ministra sprawiedliwości m.in. fundamentalne reformy procedury i prawa karnego, kosztowało w 2014 r. 1,065 mln zł (w 2013 r. – 885 tys., 2012 r. – 914 tys.). W komisji zasiada kilkunastoosobowe grono ekspertów. Ich miesięczne zryczałtowane wynagrodzenia pochłaniają zdecydowaną większość kosztów związanych z utrzymaniem tego ciała: przewodniczący dostaje ok. 7,5 tys. zł, zastępca – ok. 6,5 tys. zł, członek ok. 4,7 tys. zł brutto.

Jednak komisja nie jest samowystarczalna. Okazuje się, że zlecała na zewnątrz opracowanie opinii, i to w kluczowych kwestiach.

Kontrowersyjne zlecenia

– Opinie były zlecane przedstawicielom nauki i praktyki prawniczej – informuje Marek Łukaszewicz, dyrektor biura ministra sprawiedliwości.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane