statystyki

Tylko w Albanii minister ma dostęp do akt sądowych

autor: Małgorzata Kryszkiewicz30.09.2015, 07:12; Aktualizacja: 30.09.2015, 08:07
ustawy

W Albanii uprawnienie osób powiązanych z ministrem do wglądu w akta zostało zapisane wprost w ustawieźródło: ShutterStock

W 26 na 27 przepytanych państw europejskich minister sprawiedliwości ma dostęp do akt sądowych na zasadach ogólnych. A to oznacza, że może się z nimi zapoznać tylkowtedy, gdy jest stroną postępowania lub gdy wykaże interes prawny.

Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Jej wyniki sędziowie przekazali Trybunałowi Konstytucyjnemu, który już w czwartek zdecyduje o tym, jak ta kwestia będzie uregulowana w Polsce.

O zbadanie przepisów lutowej noweli prawa o ustroju sądów powszechnych, która pozwala ministrowi sprawiedliwości żądać akt każdej sprawy sądowej oraz administrować systemami teleinformatycznymi sądów, zwrócił się do TK prezydent. A Iustitia – w ramach opinii amicus curiae – postanowiła naświetlić sędziom trybunału, jak uprawnienia ministra w tym zakresie zostały uregulowane w innych państwach. Pokazują to wyniki ankiety wśród przedstawicieli władzy sądowniczej z 27 państw europejskich. Sondę udało się przeprowadzić na dorocznym zjeździe stowarzyszenia MEDEL (gremium skupiające krajowe organizacje sędziów i prokuratorów państw członkowskich Rady Europy), który w tym roku odbył się w Gdańsku. Iustitia przepytała uczestników zjazdu, jak w ich krajach uregulowane są kwestie związane z informatyzacją wymiaru sprawiedliwości oraz dostępem do akt sądowych.

Jak się okazało, tylko w jednym kraju minister sprawiedliwości ma dostęp do papierowych akt spraw toczących się w sądzie. Tym państwem jest Albania. Tam uprawnienie osób powiązanych z ministrem do wglądu w akta zostało zapisane wprost w ustawie. Ale nawet tam dokumenty sądowe udostępniane są tylko w związku z postępowaniem dyscyplinarnym sędziego i nie są nigdzie przesyłane – wizytator z resortu, chcąc się z nimi zapoznać, musi stawić się w sądzie osobiście. We Francji minister sprawiedliwości ma pośredni dostęp do materiałów zgromadzonych w sądach, ale dotyczy to tylko spraw karnych: na jego polecenie i wyłącznie w celu przygotowania ogólnego opracowania dotyczącego określonych rodzajów przestępstw z aktami sądowymi mogą zapoznawać się prokuratorzy. „W pozostałych państwach zasadą jest udostępnianie akt personelowi sądowemu, rzecznikom dyscyplinarnym i wizytatorom – z reguły usytuowanym przy radach sądowniczych” – zaznacza Iustitia. Przedstawiciele władz wykonawczej i ustawodawczej mają więc dostęp do materiałów sądowych na ogólnych zasadach jako strona postępowania lub gdy wykażą istnienie interesu prawnego. Najbardziej restrykcyjna jest w tym względzie Irlandia, gdzie nawet strony muszą uzyskać zgodę sędziego na zapoznanie się z aktami sprawy.


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wunder(2015-09-30 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    I od dzisiaj będzie miał w Polsce, bo my za rządów PO i tego quasi-Trybunału uzależniającego decyzje od treści pism urzędników z Ministerstwa Finansów to element państwa w wersji 'kupa kamieni".

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane