statystyki

Tylko w Albanii minister ma dostęp do akt sądowych

autor: Małgorzata Kryszkiewicz30.09.2015, 07:12; Aktualizacja: 30.09.2015, 08:07
ustawy

W Albanii uprawnienie osób powiązanych z ministrem do wglądu w akta zostało zapisane wprost w ustawieźródło: ShutterStock

W 26 na 27 przepytanych państw europejskich minister sprawiedliwości ma dostęp do akt sądowych na zasadach ogólnych. A to oznacza, że może się z nimi zapoznać tylkowtedy, gdy jest stroną postępowania lub gdy wykaże interes prawny.

Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia. Jej wyniki sędziowie przekazali Trybunałowi Konstytucyjnemu, który już w czwartek zdecyduje o tym, jak ta kwestia będzie uregulowana w Polsce.

O zbadanie przepisów lutowej noweli prawa o ustroju sądów powszechnych, która pozwala ministrowi sprawiedliwości żądać akt każdej sprawy sądowej oraz administrować systemami teleinformatycznymi sądów, zwrócił się do TK prezydent. A Iustitia – w ramach opinii amicus curiae – postanowiła naświetlić sędziom trybunału, jak uprawnienia ministra w tym zakresie zostały uregulowane w innych państwach. Pokazują to wyniki ankiety wśród przedstawicieli władzy sądowniczej z 27 państw europejskich. Sondę udało się przeprowadzić na dorocznym zjeździe stowarzyszenia MEDEL (gremium skupiające krajowe organizacje sędziów i prokuratorów państw członkowskich Rady Europy), który w tym roku odbył się w Gdańsku. Iustitia przepytała uczestników zjazdu, jak w ich krajach uregulowane są kwestie związane z informatyzacją wymiaru sprawiedliwości oraz dostępem do akt sądowych.

Jak się okazało, tylko w jednym kraju minister sprawiedliwości ma dostęp do papierowych akt spraw toczących się w sądzie. Tym państwem jest Albania. Tam uprawnienie osób powiązanych z ministrem do wglądu w akta zostało zapisane wprost w ustawie. Ale nawet tam dokumenty sądowe udostępniane są tylko w związku z postępowaniem dyscyplinarnym sędziego i nie są nigdzie przesyłane – wizytator z resortu, chcąc się z nimi zapoznać, musi stawić się w sądzie osobiście. We Francji minister sprawiedliwości ma pośredni dostęp do materiałów zgromadzonych w sądach, ale dotyczy to tylko spraw karnych: na jego polecenie i wyłącznie w celu przygotowania ogólnego opracowania dotyczącego określonych rodzajów przestępstw z aktami sądowymi mogą zapoznawać się prokuratorzy. „W pozostałych państwach zasadą jest udostępnianie akt personelowi sądowemu, rzecznikom dyscyplinarnym i wizytatorom – z reguły usytuowanym przy radach sądowniczych” – zaznacza Iustitia. Przedstawiciele władz wykonawczej i ustawodawczej mają więc dostęp do materiałów sądowych na ogólnych zasadach jako strona postępowania lub gdy wykażą istnienie interesu prawnego. Najbardziej restrykcyjna jest w tym względzie Irlandia, gdzie nawet strony muszą uzyskać zgodę sędziego na zapoznanie się z aktami sprawy.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • wunder(2015-09-30 09:51) Zgłoś naruszenie 00

    I od dzisiaj będzie miał w Polsce, bo my za rządów PO i tego quasi-Trybunału uzależniającego decyzje od treści pism urzędników z Ministerstwa Finansów to element państwa w wersji 'kupa kamieni".

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane