statystyki

Kruszyński: Dokończymy reformę k.p.k

autor: Ewa Ivanova31.08.2015, 07:08; Aktualizacja: 31.08.2015, 09:46
Piotr Kruszyński/ fot. ze strony kruszynscy.com

Piotr Kruszyński/ fot. ze strony kruszynscy.comźródło: Materiały Prasowe

Powołałem zespół, który ma zająć się reformą postępowania przygotowawczego, a także powierzyłem zadanie opracowania nowego modelu prokuratury - mówi w wywiadzie dla DGP prof. Piotr Kruszyński, przewodniczący Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości.

Od wprowadzenia reformy procedury karnej minęły prawie dwa miesiące. Można już przesądzić, czy to sukces, czy porażka?

Reforma będzie sukcesem. Ale jak wiadomo, każdy początek bywa trudny. Pełną kontradyktoryjność i jej zalety zobaczymy dopiero, jak ruszą procesy sądowe według nowych zasad. Widać już jednak, że sądy bardziej powściągliwie stosują areszty tymczasowe. Precyzyjnie określa się godzinę aresztu, poucza się strony w znacznie szerszym zakresie niż do tej pory o ich prawach i obowiązkach. Na razie wpływają akty oskarżenia, więc z recenzjami siłą rzeczy trzeba trochę zaczekać.

Właśnie. Ale tych oskarżeń jest jak na lekarstwo. To pana nie niepokoi?

Nie. Może skoro nowa procedura zmusza prokuratorów do tego, aby nie byli na rozprawie biernymi widzami, tylko jej aktywnymi uczestnikami, to prokuratury z większym namysłem wnoszą akty oskarżenia. Gdyby tak było, tobym się naprawdę cieszył.

Mówi pan to jako adwokat?

I jako adwokat, i jako prawnik i przede wszystkim jako obywatel. Jeśli skutkiem reformy będą bardziej przemyślane akty oskarżenia, to jest to już wielki sukces.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

 • Edi(2015-09-01 02:32) Zgłoś naruszenie 00

  Akty oskarżenia nie wpływają do sądów nie dlatego, że będą bardziej przemyślane, ale dlatego, że prokuratorzy zwyczajnie nie umieją ich pisać, nie zostali do tego przygotowani i jeden pyta drugiego jak ma to zrobić i trzęsie gaciami, taka jest prawda tylko nikt z "góry" nie przyzna sie do tego, że nowy system to totalna porażka :)

  Odpowiedz
 • Praktyk(2015-08-31 13:25) Zgłoś naruszenie 00

  Hosanna spełniło się marzenie wielu "uczciwych i sprawiedliwych" najzagorzalszy przeciwnik prokuratury zamierza stworzyć jej nowy model.

  Odpowiedz
 • ssr(2015-08-31 15:31) Zgłoś naruszenie 00

  w najbliższych wyborach podziękujmy PO za takiego przewodniczącego KKPK

  Odpowiedz
 • dfrgtyubnm(2015-08-31 17:44) Zgłoś naruszenie 00

  pogratulować głupoty stworzono totalny paraliz nic już teraz nie działa, ciekawe ile ten pan dostał za stworzenie tego bubla prawnego, Brawo ! Pokrzywdzeni nie mają teraz żadnych praw a sprawcy się śmieją.!

  Odpowiedz
 • llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll(2015-08-31 18:48) Zgłoś naruszenie 00

  chore ***** niewydolne,śmieszne ,stworzone przez psychicznie chorych ludzi

  Odpowiedz
 • ja(2015-08-31 19:38) Zgłoś naruszenie 00

  Dośśśśśśśśśśćććććććććććććć lobby adwokackiego !!!

  Odpowiedz
 • jorry123(2015-09-03 13:58) Zgłoś naruszenie 00

  całkiem słusznie, skutkiem reformy powinno być to, że nie będzie oskarżania na wszelki wypadek, aby potem delikwenta przeczołgac kilka razy przez wszystkie instatncje, zanim ostanie się wyrok uniewinniający, bo przeciez wiadomo, że dla sądów odwoławczych pierwsze uniewinnienie budzi podejrzenie i trzeba uchylić do ponownego rozpoznana na wszelki wypadek. Ta nowa procedura ma eliminować także tę patologię, której bezkarnie dopusczały się sądy odwoławcze i nie było na nich bata!!!
  Trzeba być albo naiwnym albo wyjątkowo niedouczonym, aby tęsknić za starą procedurą.

  Odpowiedz
 • oskar(2015-08-31 22:34) Zgłoś naruszenie 00

  Boże widzisz i nie grzmisz!!! Takiego poziomu manipulacji faktami i demagogii to chyba nawet politycy mogą się uczyć od tego pana. Demontaż organów ścigania i bezsilne Państwo wobec przestępców - rzeczywiście nic tylko odtrąbiać sukces

  Odpowiedz
 • man1(2015-09-01 01:08) Zgłoś naruszenie 01

  Anonimizacja przed reformą totalna patologiaa i śmiech. Reforma na wzór zachodni: a gdzie ława przysięgłych ,gdzie sedzia śledczy- patologia,świadek i pokrzywdzony dostają mnustwo kartek,a nie są pouczani ,podział akt to dopiero cyrk już nic nie wiadomo- żadna sprawa nie ma początku:)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane