statystyki

Adwokaci chcą czasu na zajęcie stanowiska w sprawie stawek za prowadzenie spraw z urzędu

autor: Anna Krzyżanowska28.08.2015, 07:25; Aktualizacja: 28.08.2015, 08:11
Zgodnie z przepisami stanowisko NRA nie jest dla ministra wiążące

Zgodnie z przepisami stanowisko NRA nie jest dla ministra wiążąceźródło: ShutterStock

Naczelna Rada Adwokacka ogłosiła, że swoją opinię w sprawie projektu rozporządzenia dotyczącego stawek za prowadzenie spraw z urzędu przedstawi po posiedzeniu plenarnym.

25 sierpnia 2015 r. upłynął zakreślony przez resort sprawiedliwości termin, do którego zarówno władze adwokackie, jak i radcowskie miały zaopiniować projekty wielu rozporządzeń. Przesłane do konsultacji akty dotyczyły wynagrodzeń profesjonalnych pełnomocników (za prowadzenie spraw z wyboru i z urzędu), jedno związane było ze zmianą rozporządzenia regulującego sposób zapewnienia oskarżonemu korzystania z pomocy z urzędu.

Opinia dopiero w połowie września

– W przypadku projektu dotyczącego kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej przez adwokata z urzędu postanowiliśmy, że przekażemy go pod obrady Naczelnej Rady Adwokackiej. Najbliższe posiedzenie plenarne odbędzie się 19 września. Pozostałe dokumenty zostały przez Naczelną Radę Adwokacką zaopiniowane – relacjonuje adwokat Rafał Dębowski, sekretarz NRA.

Skąd decyzja o wstrzymaniu się z wydaniem opinii w sprawie jednego z projektów?

– Ze względu na wagę sprawy chcemy, by na temat wynagrodzeń za prowadzenie spraw z urzędu wypowiedziała się cała rada – podkreśla mec. Dębowski.

Szkopuł jednak w tym, że resort, przesyłając projekty do konsultacji, zastrzegł, iż brak zajęcia stanowiska w ich sprawie do 25 sierpnia zostanie uznany za akceptację ministerialnych propozycji.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane