statystyki

Prawo spadkowe: Jak nie odziedziczyć długów zmarłego?

autor: Hanna Fedorowicz19.08.2015, 11:20; Aktualizacja: 19.08.2015, 11:20
dług, pieniądze, portfel

Aby uchronić się przed dziedziczeniem części długów bratanka, także powinna odrzucić spadek. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania.źródło: ShutterStock

Otrzymałam z sądu pismo, z którego dowiedziałam się, że zmarł mój bratanek, a jego najbliższa rodzina odrzuciła spadek. Bratanek nie miał żony ani dzieci, tylko matkę i bezdzietną siostrę, jego ojciec zmarł wcześniej. Czy to oznacza, że to ja dziedziczę po nim długi – pyta pani Teresa.

W opisanej sytuacji zapewne mamy do czynienia z dziedziczeniem ustawowym. Skoro zmarły bratanek nie miał ani żony, ani dzieci, spadek po nim dziedziczą z mocy ustawy rodzice. Z listu wynika, że ojciec bratanka nie żyje, zatem jego udział spadku przypada siostrze. Jednakże matka i siostra zmarłego odrzuciły spadek, co oznacza, że do dziedziczenia powołani są dalsi krewni, bowiem spadkobierca, który odrzucił spadek, traktowany jest tak, jakby nie dożył jego otwarcia.

W braku zstępnych (dzieci, wnuków), małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy cały spadek przypada jego dziadkom. Dotyczy to dziadków zarówno od strony matki, jak i ojca. Jeżeli któreś z dziadków zmarło wcześniej, udział spadkowy, który by mu przypadał, należy się jego zstępnym, czyli dzieciom, a gdy i te już nie żyją – wnukom. Zakładając, że dziadkowie zmarłego (z obu stron) nie żyją, spadek po nim będą dziedziczyć ciotki, wujkowie, stryjenki i stryjkowie. Zatem pani Teresa jako ciotka należy do kręgu tych spadkobierców.

Aby uchronić się przed dziedziczeniem części długów bratanka, także powinna odrzucić spadek. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Termin sześciomiesięczny liczy się dla naszej czytelniczki od dnia, w którym dowiedziała się, że wyprzedzający spadkobiercy odrzucili spadek, czyli od dnia, w którym dostała pismo z sądu. Jeśli pani Teresa ma dzieci, to one także powinny odrzucić spadek, a w dalszej kolejności również jej wnuki. W przypadku małoletnich dzieci na odrzucenie spadku rodzice muszą uzyskać zgodę sądu rodzinnego. Kolejność zatem jest następująca: najpierw odrzuca spadek pani Teresa, następnie odrzucają go jej dzieci, a po uzyskaniu zgody sądu odrzucają spadek w imieniu swoich małoletnich dzieci. Oświadczenie o odrzuceniu spadku można złożyć przed notariuszem lub w sądzie.


Pozostało 11% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane