statystyki

Umowa przedsiębiorców to nie sprawa cywilna

autor: Sławomir Wikariak17.07.2015, 07:36; Aktualizacja: 17.07.2015, 08:22
Sprawy pomiędzy przedsiębiorcami leżą we właściwości sądów gospodarczych

Sprawy pomiędzy przedsiębiorcami leżą we właściwości sądów gospodarczychźródło: ShutterStock

Jeśli spór dotyczy umowy między dwoma przedsiębiorcami, to rozstrzygać go powinien sąd gospodarczy. Nawet jeśli chodzi o prace, które nie zostały w niej przewidziane – uznał Sąd Apelacyjny.

Przyjaźń między przedsiębiorcami może zostać poddana poważnej próbie, gdy dochodzi do wspólnego przedsięwzięcia biznesowego. Tak też było w sprawie, która znalazła swój finał w sądzie. Dwaj przedsiębiorcy, a prywatnie dobrzy znajomi, zawarli umowę: jeden miał na rzecz drugiego wykonać prace budowlane. W trakcie realizacji doszło do sporu dotyczącego zamontowania obudowy chłodni. Wykonawca prac ostatecznie postanowił dochodzić swych praw w sądzie. Skierował pozew do Sądu Okręgowego w Tarnowie. Ten jednak przekazał sprawę Sądowi Okręgowemu w Krakowie, uznał ją bowiem za sprawę gospodarczą, a w Tarnowie nie ma wydziału gospodarczego.

Powód złożył zażalenie na tę decyzję. Dowodził, że pozew powinien zostać rozpoznany przez sąd cywilny. Umowa między przedsiębiorcami w ogóle nie dotyczyła bowiem chłodni. Były to dżentelmeńskie, prywatne ustalenia i dlatego proces powinien toczyć się przed sądem cywilnym.


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • miki(2015-07-18 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    W Polskiej procedurze nic nie może być łatwe. Wszystko trzeba zapętlić i zamulić. Bo najfajniej jest jak nikt niczego nie wie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane