statystyki

Tryb konsensualny przebija się z trudem

autor: Ewa Ivanova17.07.2015, 07:25; Aktualizacja: 17.07.2015, 08:26
Lustracja PG dowodzi przede wszystkim, że instytucja z art. 335 k.p.k. była w różnym stopniu wykorzystywana w poszczególnych jednostkach.

Lustracja PG dowodzi przede wszystkim, że instytucja z art. 335 k.p.k. była w różnym stopniu wykorzystywana w poszczególnych jednostkach.źródło: ShutterStock

Instytucja przewidziana w art. 335 par. 1 k.p.k. – a więc możliwość dołączania do aktu oskarżenia wniosku o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy – nie jest doceniana przez prokuratorów. Co gorsza, nie jest też właściwie stosowana, a oskarżyciele, którzy po nią sięgają, popełniają dużo błędów. Takie wnioski płyną z lustracji przeprowadzonej przez Prokuraturę Generalną w 2014 r. Analiza objęła działalność jednostek rejonowych i okręgowych apelacji gdańskiej, katowickiej, rzeszowskiej i wrocławskiej – w sprawach z I półrocza 2013 r.

Wyniki lustracji mogą być o tyle istotne, że od 1 lipca nowelizacja k.p.k. poszerza możliwość korzystania przez prokuratorów z art. 335 k.p.k.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane