statystyki

Więcej osób odpowie za brudne pieniądze

autor: Patryk Słowik08.07.2015, 07:33; Aktualizacja: 08.07.2015, 09:25
350 osób w ciągu roku jest skazywanych za podrabianie środków płatniczych

350 osób w ciągu roku jest skazywanych za podrabianie środków płatniczychźródło: ShutterStock

Karalne powinno być nie tylko pranie brudnych pieniędzy, lecz także przygotowanie do takiej czynności – uznała dziś Rada Ministrów. Innego zdania jest m.in. Sąd Najwyższy.

Rząd zaakceptował projekt nowelizacji kodeksu karnego przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Wprowadza on odpowiedzialność za działania, które aktualnie nie są objęte sankcjami. Dla przykładu: art. 299 k.k. stanowi, że kto środki majątkowe, pochodzące z korzyści związanych z popełnieniem czynu zabronionego, przyjmuje, przekazuje lub wywozi za granicę, pomaga w przenoszeniu ich własności lub posiadania albo podejmuje inne czynności, które mogą udaremnić lub znacznie utrudnić stwierdzenie ich przestępczego pochodzenia lub miejsca umieszczenia, ich wykrycie, zajęcie albo orzeczenie przepadku, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. To jednak – w ocenie Rady Europy – pozwala wielu osobom uniknąć odpowiedzialności. Stąd propozycja zmiany polegającej na tym, że do 3 lat pozbawienia wolności będzie groziło wszystkim tym, którzy będą czynili przygotowania do popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy. Przeciw był Sąd Najwyższy, ale jego opinia nie została uwzględniona. Jak tłumaczy resort sprawiedliwości, zmiany są podyktowane naszymi zobowiązaniami międzynarodowymi, a dokładniej zaleceniami Komitetu Moneyval.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • finance advisor(2015-07-09 02:44) Zgłoś naruszenie 00

  A jak to jest z adwokatami, którzy biorą pieniądze od przestępców.
  Załóżmy, że ktoś para się działalnościa przestępczą i jest to jego jedyny dochód. Adwokat musi miec świadomość, lub przynajmniej uzasadnione podejrzenie, że pieniądze, które dostaje za sprawę nie zostały zdobyte w sposób legalny. Przyjmując takie pieniądze legalizuje je i wprowadza do obrotu. Jest to co najmniej etycznie i nie tylko etycznie wątpliwe?

  Odpowiedz
 • Todzia(2015-07-08 21:40) Zgłoś naruszenie 00

  Już nie długo !!!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane