statystyki

Sędziowie będą mogli obniżać wynagrodzenia za urzędówki

autor: Anna Krzyżanowska22.06.2015, 07:29; Aktualizacja: 22.06.2015, 08:27
prawnik

Pełnomocnik z urzędu nie występuje w sprawie dobrowolnie, tylko pod przymusem – wyznaczany jest przez właściwą okręgową radę adwokacką czy izbę radców prawnychźródło: ShutterStock

Sędzia nie powinien mieć możliwości obniżania najniższych stawek – uważają prawnicy. Problem dotyczy rozwiązań zawartych we wchodzących w życie 15 sierpnia przepisach prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm. – dalej p.p.s.a.).

Jego art. 250 daje sędziemu uprawnienie do obniżania – w uzasadnionych przypadkach – wynagrodzenia pełnomocnikowi z urzędu.

Zmiana miała być reakcją na postulaty, by wynagrodzenie prawników uzależnione było od wkładu ich pracy i było obniżane, gdy wkład ten jest „niewspółmiernie niski do wysokości przewidzianego wynagrodzenia”.

Arbitralna decyzja


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • wjw(2015-06-22 09:51) Zgłoś naruszenie 00

  Mało, że za głodowe stawki to jeszcze za darmo ? O nakładzie pracy pełnomocnika to sędziowie mają pojęcie raczej blade.
  Zbójeckie państwo.

  Odpowiedz
 • zdziwiony(2015-06-22 17:58) Zgłoś naruszenie 00

  Faktem jest, iż są sprawy, gdzie tzw. profesjonalny pełnomocnik z urzędu nie zrobił nic, albo prawie nic, czasem nawet na sprawę się nie pofatygował, a i tak wygrał, bo nie było mocy jej przegrać, a stawka np.: w sprawach o zapłatę od wartości pow. 10 tys. 2,4 tys, a więc niemało. Powinna być możliwość tzw. miarkowania w obie strony, bo niektóre stawki faktycznie więcej, niż głodowe, zwyczajnie niepoważne!!!

  Odpowiedz
 • l(2015-06-22 10:21) Zgłoś naruszenie 00

  postuluje się, by sędziom była osoba, która co najmniej 5 lat prowadziła działalność gospodarczą w zawodach prawniczych oraz była zatrudniona w związku ze stosowaniem prawa poza sądem co najmniej 5 lat, postuluje się sędziego zrobić od razu parlamentarzystom, na dzisiaj jeszcze istnieje pomimo zakłamanych obietnic rozwiązania i likwidacji tego tworu lub dodatkowo innym „przekrętasem”, deprawującej niemal każdej władzy, postuluje się możliwość obniżenia prezydentowi, parlamentowi, sędziemu itp jeśli będą istnieć przez na przykład hydraulika, bo dlaczego nie, demokracja jest, o którą „walczyły” zastępy "zasłużonych" !

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane