statystyki

Rewolucja w postępowaniu administracyjnym: Będzie nowy proces sądowy, ukróci błędy urzędników

autor: Karolina Topolska01.07.2015, 08:23; Aktualizacja: 01.07.2015, 10:18
Prawo

Sąd nie mógł też nakazać urzędnikowi wydania decyzji o określonej treści.źródło: ShutterStock

Decyzje nie będą już zależały tylko od urzędu. Ich rozstrzygnięcie narzuci wojewódzki sąd administracyjny. Sprawy przestaną wracać do rozpatrzenia jak bumerang.

Sądownictwo administracyjne czeka prawdziwa rewolucja. 15 sierpnia 2015 r. wchodzi w życie nowelizacja z 9 kwietnia 2015 r. ustawy – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. poz. 658; dalej: p.p.s.a.).

Sądy administracyjne zyskają więcej uprawnień do merytorycznego (reformatoryjnego) orzekania w rozpatrywanych przez nie sprawach, nie będą już musiały się ograniczać wyłącznie do uchylania decyzji i przekazywania ich do ponownego rozpatrzenia organom administracji. Wyłącznie kasatoryjne uprawnienia tych sądów powodowały, że po postępowaniu sądowym sprawy jak bumerang wracały do rozpatrzenia przez urząd – czasem nawet wiele razy.

Sąd nie mógł też nakazać urzędnikowi wydania decyzji o określonej treści. Teraz ma to się zmienić, bo WSA będzie mógł zobowiązać organ do wydania decyzji (postanowienia) w określonym terminie oraz wskazać sposób załatwienia sprawy lub jej rozstrzygnięcie.

O wywiązaniu się z tego obowiązku we wskazanym przez sąd terminie urząd będzie musiał powiadomić sąd w ciągu 7 dni. W przeciwnym razie strona będzie mogła się odwołać do sądu, a ten będzie mógł wymierzyć organowi grzywnę bądź przyznać skarżącemu określoną sumę pieniędzy jako zadośćuczynienie od urzędu.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • EWA(2015-07-01 12:39) Zgłoś naruszenie 00

    Bledy urzednikow to powinien oceniach prokurator potem ad!!! - a skutki zlej pracy i zlych decyzji wyniklych z pracy urzednika powinien opalcic w calosci lacznie z zasadzeniem kosztow procesowychworkach - w urzedach musza pracowac ludzie w PELNI ODOWIEDZIALNI ZA TO CO ROBIA - i koniec z tym sadzenie, moze by tak, a moze by inaczej!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane