statystyki

Dwukrotnie więcej spraw dyscyplinarnych sędziów

autor: Małgorzata Kryszkiewicz28.05.2015, 07:20; Aktualizacja: 28.05.2015, 08:22
Prawo

Jak wynika z rocznego sprawozdania z działalności Sądu Najwyższego, ogółem w tej grupie rozpoznano 121 spraw, z czego aż 69 dotyczyło sędziów. Pozostałe, czyli 52, dotyczyły adwokatów, radców prawnych, notariuszy, prokuratorów oraz lekarzy.źródło: ShutterStock

O ile w 2013 r. liczba dyscyplinarek, które wpłynęły do Sądu Najwyższego, wyniosła 43, o tyle w zeszłym roku już 70. W 2014 r. sprawy dyscyplinarne sędziów dominowały również na tle innych tego typu postępowań przed SN.

Jak wynika z rocznego sprawozdania z działalności Sądu Najwyższego, ogółem w tej grupie rozpoznano 121 spraw, z czego aż 69 dotyczyło sędziów. Pozostałe, czyli 52, dotyczyły adwokatów, radców prawnych, notariuszy, prokuratorów oraz lekarzy.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • dsf(2015-05-28 08:38) Zgłoś naruszenie 00

  Tak wygląda nadzór administracyjny nad sądami powszechnymi. Wzrost ilości spraw czasami kilkukrotny na przestrzeni trzech lat, a brak wsparcia kadrowego kompensuje się wszczynaniem postępowań dyscyplinarnych wobec tych, którzy padają na twarz. Końmi spod Morskiego Oka zainteresował się przynajmniej Geenpeace, sędziowie albo zaczną pracować 25 godzin na dobę, albo zostaną zgnojeni w dyscyplinarkach.

  Odpowiedz
 • EWA(2015-05-28 10:03) Zgłoś naruszenie 00

  Przeciez ten administracyjny "nadzor" tez nie jest lepszy!!!
  i zaloze sie , ze te sprawy dyscyplinarne sa wszczynane przeciwko Sedziom przez duze "S" - a nie ********** bez moralnosci, ktorzy bez zadnej podstawy prawnej feruja wyroki "na zamowienie"! a tym samym niszcza opinie prawdziwemu wymierowi sprawiedliwosci, o ktorym opinie ludzi sa bardzo nieprzychylne i wszystkim znane.

  Jesli prywatnie dodam to tylko to, ze Sedzia powinien byc kontrolowany, nie moze byc Bogiem w sprawach , ktore rozpatruje , niektorzy sadziwie to przestepcy jeszcze lepsi niz ci ktorych sie sadzi, a ci maja sie najwyrazniej dobrze, bo skarg jest wiecej niz bardzo duzo. Ale u nas sedzia jest niezawisly - to to samo co zlodziej, ktory moze na sprawie o wykreslenie go z ksiag wieczystych nieruchomosci odebrac prawo wstapienia opozycji do sprawy! to tylko trzeba sie puknac w glowe z takim ustawodawstwem!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane