Po rozwodzie moje dziecko zamieszkało u matki. Ponieważ nie mogliśmy się porozumieć w kwestii kontaktów ze mną, ma to uregulować sąd – pisze pan Stefan. – Czy może przymusić byłą żonę, by odprowadzała syna do mojego miejsca zamieszkania
Gdy rodzice nie mogą porozumieć się co do tego, w jaki sposób będą utrzymywali kontakty z dzieckiem, określi to sąd. Robi to, kierując się dobrem dziecka i uwzględniając jego rozsądne życzenia.
Sposób utrzymywania kontaktów sąd określa szczegółowo i dlatego ma prawo ustalić, gdzie będą odbywały się spotkania z rodzicem, u którego dziecko nie przebywa na stałe, a także w jaki sposób i przez kogo będzie odbierane oraz doprowadzane z powrotem do miejsca stałego pobytu. Może się zdarzyć, że ojciec np. z przyczyn zdrowotnych nie jest w stanie sam odbierać dziecka z mieszkania matki i nie ma nikogo, kto mógłby go w tym wyręczyć, a w dodatku z tych samych przyczyn nie może go odwiedzać w mieszkaniu matki.
Taka sytuacja stanowi poważne utrudnienie w kontaktowaniu się z dzieckiem i dlatego ojciec ma prawo złożyć w sądzie rejonowym (wydział rodzinny i nieletnich) w miejscu zamieszkania dziecka wniosek o uregulowanie kontaktów z dzieckiem.We wniosku powinien przedstawić swoje oczekiwania co do tego, w jaki sposób mają one wyglądać, i m.in. złożyć wniosek o doprowadzanie dziecka przez matkę do jego miejsca zamieszkania, uzasadniając swoje żądanie. Orzekając w sprawie kontaktów z dzieckiem, sąd ma prawo zobowiązać matkę do określonego postępowania, a więc nie tylko do przygotowania go do wyjścia z domu, ale również do odprowadzania dziecka do ojca (aby tam mogło wspólnie z nim spędzić czas ) oraz do odbierania od niego po zakończeniu spotkania.
Orzekając o sposobie utrzymywania kontaktów z dzieckiem, sąd bierze pod uwagę, że oboje rodzice mają nie tylko do tego prawo, ale wręcz ciąży na nich taki obowiązek nałożony przez przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Chodzi przede wszystkim o to, aby mogli przebywać z dzieckiem, czyli o odwiedziny, spotkania, zabieranie go poza miejsce stałego pobytu, bezpośrednie porozumiewanie się z nim, utrzymywanie korespondencji lub korzystanie z innych środków porozumiewania się na odległość (np. przez internet). Gdy wymaga tego dobro dziecka, sąd może zmienić swoje wcześniejsze rozstrzygnięcie w sprawie sposobu kontaktowania się z rodzicami. ©?
Podstawa prawna
Art. 113–1135 ustawy z 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 788).