Dowód osobisty nie wystarczy by jeździć mikrosamochodem

autor: Piotr Szymaniak15.04.2015, 20:00
Wszystkie pojazdy z kategorii AM mogą prowadzić kierowcy posiadający uprawnienia kat. A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1, D i T.

Wszystkie pojazdy z kategorii AM mogą prowadzić kierowcy posiadający uprawnienia kat. A1, A2, A, B1, B, C1, C, D1, D i T.źródło: ShutterStock

Pan Jerzy ma 60 lat, ale nie ma prawa jazdy. W listopadzie 2013 r. postanowił sobie kupić mały pojazd, ważący do 350 kg i rozwijający prędkość do 45 km/h. Został on zarejestrowany jako „pojazd samochodowy inny” i wypełnia definicję „czterokołowca lekkiego”.

– Przed zakupem upewniłem się w wydziale komunikacji, że do jego prowadzenia wystarczy dowód osobisty – mówi pan Jerzy.

– I rzeczywiście, w grudniu 2013 r., gdy zostałem zatrzymany do kontroli, okazałem tylko dowód osobisty i dowód rejestracyjny, po czym policjant podziękował i puścił mnie w dalszą drogę. Ale już w styczniu 2014 r. dostałem 500-złotowy mandat za jazdę bez wymaganych uprawnień. I wciąż nie wiem, która decyzja policji była słuszna – zastanawia się nasz czytelnik.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane