statystyki

Co można załatwić w urzędzie przez internet lub telefon

autor: Artur Radwan25.03.2015, 08:34; Aktualizacja: 25.03.2015, 10:07
praca, komputer, laptop, samozatrudnienie

Przepisy ustawy o ewidencji ludności nie przewidują możliwości zameldowania drogą elektronicznąźródło: ShutterStock

Zdalnie możemy porozmawiać z urzędnikiem co najwyżej o dokumentach niezbędnych do załatwienia konkretnej sprawy, a także trybie jej rozpatrzenia. Osoby posiadające podpis elektroniczny mogą składać drogą elektroniczną wnioski i podania, ale w ograniczonym zakresie

Mam problemy z poruszaniem się i nie ukrywam, że chciałbym jak najwięcej formalności załatwić drogą elektroniczną, w tym również złożyć wniosek o nowy dowód osobisty. Czy to możliwe?

TAK

Wniosek o wydanie dowodu osobistego w postaci elektronicznej, opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP, będzie można złożyć po uruchomieniu odpowiednich usług. Resort spraw wewnętrznych zapowiada, że do końca maja powinno być to możliwe. Ma być to usługa centralna, co oznacza, że za jej pomocą będzie można ubiegać się o wydanie dowodu osobistego w każdej gminie.

Podstawa prawna

Art. 16a ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1114).

Chciałbym wyjechać za trzy tygodnie na wakacje do Grecji. Okazało się, że nie mam ważnego dowodu osobistego ani też paszportu. Wczoraj byłem w gminie i złożyłem wniosek o wydanie dowodu. Czy mogę monitorować z domu, kiedy dokument zostanie mi wydany?

TAK

Obecnie można już sprawdzić online, czy dowód osobisty jest gotowy do odbioru. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych uruchomiło 1 marca br. e-usługę na stronie www.obywatel.gov.pl. w zakładce „Dowody osobiste”. Usługa jest bezpłatna i nie wymaga dodatkowego zalogowania się. Wystarczy wpisać numer zawarty na potwierdzeniu złożenia wniosku, który otrzymaliśmy w urzędzie. Można próbować też pytać przez telefon, czy dowód jest już gotowy do odbioru. Urzędnik może jednak nam nie udzielić odpowiedzi, bo nie ma pewności, czy pytanie zadaje upoważniona do odbioru tego dokumentu osoba.

Podstawa prawna

Art. 13 ustawy z 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. z 2014 r. poz. 1114).

Czy o e-podpis mogę się ubiegać w urzędzie

Chciałbym większość spraw załatwiać przez internet. Jeden z urzędników w gminie poinformował mnie telefonicznie, że w tym celu powinienem dysponować podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP. Czy mogę otrzymać to uprawnienie bezpłatnie?


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane