statystyki

Dyrektor zakładu zamkniętego nie może limitować rozmów telefonicznych

autor: Piotr Szymaniak22.04.2015, 07:23; Aktualizacja: 22.04.2015, 08:42
Internet telefon

W ocenie RPO sama kontrola nie budzi zastrzeżeń, jednak jako że stanowi ingerencję w prawa i wolności obywatelskie, przepisy, na podstawie których jest przeprowadzana, powinny być wyraźnie określone w ustawieźródło: ShutterStock


Trybunał Konstytucyjny zakwestionował wczoraj szereg przepisów regulujących wykonywanie kary w zakładach psychiatrycznych i w zakładach leczenia odwykowego. Obostrzenia przewidziane w regulaminach organizacyjno-porządkowych zostały – zdaniem TK – wydane z naruszeniem prawa.

Zgodnie z przepisami kodeksu karnego wykonawczego Minister Zdrowia został upoważniony (na podstawie art. 201 par. 4 k.k.w.) do wydania rozporządzenia określającego regulaminy organizacyjno-porządkowe dla poszczególnych rodzajów zakładów. I rzeczywiście, w rozporządzeniu w sprawie wykazu zakładów psychiatrycznych i zakładów leczenia odwykowego przeznaczonych do wykonywania środków zabezpieczających oraz składu, trybu powoływania i zadań komisji psychiatrycznej do spraw środków zabezpieczających (Dz.U. z 2014 r. poz. 599) minister określił regulaminy dla zakładów wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia. Jednak w przypadku zakładów o podstawowym stopniu zabezpieczenia – na podstawie par. 10 ust. 4 rozporządzenia – minister scedował obowiązek stworzenia takiego regulaminu na dyrektorów tych placówek.

Trybunał przychylił się wczoraj do wniosku rzecznika praw obywatelskich, który wskazywał, że taka subdelegacja ustawowa jest niedopuszczalna i z tego względu niezgodna z art. 92 ust. 2 konstytucji. Z innych – również proceduralnych – powodów trybunał uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą przepisy załącznika nr 6 do wspomnianego rozporządzenia. Określają one m.in. zasady przeprowadzania kontroli osobistej oraz pozwalają na limitowanie czasu rozmów telefonicznych.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane