statystyki

Mediacja pomocna (nie tylko) w sporze o wynagrodzenie za sukces

autor: Monika Stachura10.03.2015, 08:37; Aktualizacja: 10.03.2015, 09:01
Planowana zmiana prawa może poprawić pozycję przedsiębiorcy

Planowana zmiana prawa może poprawić pozycję przedsiębiorcyźródło: ShutterStock

OPIS SYTUACJI: Consulting sp. z o.o., firma doradcza świadcząca w kraju i za granicą usługi konsultacyjne dla średnich i dużych przedsiębiorców, zawarła w 2011 r. umowę z Manufacturing sp. z o.o. na przygotowanie analiz i opinii, a także asystę przy negocjacjach. Działania te miały na celu pozyskanie inwestora, który kupi od Manufacturing fabrykę elementów aluminiowych zlokalizowaną na północy Polski.

Umowa pomiędzy stronami przewidywała wynagrodzenie podstawowe (za przygotowanie analiz i opinii oraz negocjacje z inwestorem) i wynagrodzenie dodatkowe (ustalone jako 1 proc. ceny uzyskanej ze sprzedaży przedsiębiorstwa).

W pierwszym etapie realizacji umowy współpraca przebiegała prawidłowo: spółka przygotowała dla Manufacturing wszystkie niezbędne analizy i opinie, za co otrzymała wynagrodzenie.

W styczniu 2012 r. Consulting pozyskał potencjalnego inwestora zainteresowanego nabyciem fabryki. Realizacja umowy przeszła do II etapu: negocjacji z inwestorem i podpisania umowy. W marcu 2012 r. Manufacturing zdecydował się na zlecenie przygotowania wyceny fabryki podmiotowi trzeciemu, choć w ramach umowy z Consulting wycena mogła zostać wykonana przez nią w ramach dodatkowego wynagrodzenia. Nieoczekiwanie 10 maja 2012 r. Manufacturing wypowiedział umowę Consulting, jako powód wskazując zlecenie wyceny fabryki innemu podmiotowi, co według zamawiającego na tyle istotnie zmieniło stosunek prawny łączący strony, iż konieczne stało się wypowiedzenie umowy. W momencie wypowiedzenia umowy przez Manufacturing wynagrodzenie za sukces dla Consulting nie było jeszcze wymagalne. Consulting uzyskał prawo do dodatkowego wynagrodzenia w momencie sprzedaży fabryki przez Manufacturing.

Do podpisania umowy przeniesienia własności fabryki na inwestora doszło 3 grudnia 2012 r. za cenę 5 mln zł. Wynagrodzenie za sukces do dziś nie zostało wypłacone.


Pozostało jeszcze 90% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane