Po długiej ciszy resort sprawiedliwości wraca do intensywnych prac nad zmianami przygotowanymi jeszcze przez poprzedniego ministra Marka Biernackiego. W najbliższym czasie planowane są dwie konferencje uzgodnieniowe.
Po długiej ciszy resort sprawiedliwości wraca do intensywnych prac nad zmianami przygotowanymi jeszcze przez poprzedniego ministra Marka Biernackiego. W najbliższym czasie planowane są dwie konferencje uzgodnieniowe.
– Ministerstwo Sprawiedliwości nie zaniechało prac nad projektem ustawy o oświadczeniach o stanie majątkowym osób pełniących funkcje publiczne – potwierdza Patrycja Loose, rzecznik prasowy ministra sprawiedliwości.
Dowód? Na 29–30 stycznia zaplanowana jest konferencja uzgodnieniowa z udziałem resortów i innych organów władzy publicznej. Kolejna, z udziałem uczestników konsultacji publicznych, ma się odbyć 5–6 lutego.
– Dopiero po tych spotkaniach będziemy gotowi wskazać, w jakim kierunku będą szły ewentualne zmiany w projekcie – tłumaczy rzeczniczka.
Zgodnie z przyjętym harmonogramem ministerstwo zamierza skierować w połowie lutego nową wersję projektu, uwzględniającą wyniki konferencji, do ponownych uzgodnień i opiniowania.
– Kompleksowa ustawa dotycząca oświadczeń majątkowych powinna zostać uchwalona, nawet jeśli zmianie ulegnie jej ostateczny kształt. Z zadowoleniem przyjmujemy więc informacje, że prace nad projektem ruszyły z miejsca – ocenia Grażyna Kopińska, ekspert programu Odpowiedzialne Państwo w Fundacji Batorego.
Ale zaraz dodaje: – Biorąc jednak pod uwagę kontrowersje, jakie budzi ten projekt, i kalendarz wyborczy, uważam, że są małe szanse na uchwalenie ustawy w tej kadencji.
Ustawa o oświadczeniach majątkowych to jeden ze sztandarowych projektów Marka Biernackiego, byłego ministra sprawiedliwości. Jej najważniejsze zmiany to ujednolicenie reguł składania oświadczeń majątkowych i ich kontroli, poszerzenie kręgu osób objętych obowiązkiem składania deklaracji oraz wprowadzenie ich jawności. Dotychczas minister Grabarczyk mocno dystansował się od projektu poprzednika.
– Projekt nie jest na liście moich priorytetów. Mamy kilka miesięcy, a wyzwań dużo, i trzeba się koncentrować na najważniejszych ustawach – zapewniał minister w wywiadzie dla DGP. Tłumaczył, że oświadczenia majątkowe powinny być jawne w przypadku funkcji obsadzanych w drodze wyborów.
Uzgodnienia międzyresortowe i konsultacje
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama