statystyki

Większe uprawnienia dla wiceministrów sprawiedliwości

autor: Małgorzata Kryszkiewicz14.01.2015, 07:30; Aktualizacja: 14.01.2015, 09:25

Uprawnienia wiceministrów sprawiedliwości zostaną poszerzone. Będą mogli wyręczać ministra w sprawach związanych z odpowiedzialnością dyscyplinarną sędziów oraz ich delegowaniem. Tak wynika ze sprawozdania komisji, które wczoraj przedstawił na posiedzeniu plenarnym Sejmu Robert Kropiwnicki, poseł sprawozdawca.

Ostatecznie sekretarz stanu i podsekretarze stanu w resorcie sprawiedliwości nie będą mogli przenosić sędziów. A taka propozycja pojawiła się na pewnym etapie procedowania nad projektem. Po fali krytyki posłowie jednak wycofali się z tego pomysłu. Ponadto wiceministrowie zyskają prawo m.in. do przenoszenia referendarzy i asystentów, będą też mogli przydzielać, znosić lub przenosić miejsca służbowe.

W projekcie pozostał za to inny kontrowersyjny zapis. Chodzi o poprawkę, na mocy której sędziowie sądów rejonowych nie będą otrzymywali zwrotu kosztów dojazdów do sądów, jeżeli odległość, jaką muszą pokonać, wynosi mniej niż 20 km.

– To niesprawiedliwe rozwiązanie, które w nieuzasadniony sposób dzieli sędziów na gorszych i lepszych. Tego nie można tłumaczyć kwestiami budżetowymi – mówił Andrzej Dera, poseł Solidarnej Polski. Dlatego też zgłosił on poprawkę, która miałaby tę niesprawiedliwość wyeliminować. Komisja jednak zarekomendowała jej odrzucenie.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane