statystyki

Poseł nie musi się spowiadać, co robi w terenie

autor: Ewa Ivanova05.02.2015, 07:59; Aktualizacja: 05.02.2015, 10:28

Czy posłowie mają obowiązek udostępniać informację publiczną? Niewykluczone, że na to pytanie będzie musiał wkrótce odpowiedzieć Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt SK 36/14). Skargę w tej sprawie złożyło Stowarzyszenie Studentów, Absolwentów i Przyjaciół KMISH Uniwersytetu Warszawskiego „Pro Collegio”. Zakwestionowało w niej art. 4 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2014 r. poz. 782; dalej u.d.i.p.). Sądy, powołując się na tę podstawę, uznają, że obowiązek udostępniania informacji publicznej nie dotyczy posłów. Poseł na Sejm nie jest bowiem podmiotem sprawującym władzę publiczną i nie wykonuje zadań publicznych.

Problem prawny powstał podczas monitoringu pozaparlamentarnej działalności posłów Sejmu VI kadencji. W jego ramach stowarzyszenie poprosiło m.in. posła Mariusza Błaszczaka o ustosunkowanie się do pytań dotyczących jego aktywności wchodzącej w zakres sprawowanego mandatu, aczkolwiek podejmowanej poza Sejmem i jego organami wewnętrznymi, a więc w terenie, w ramach biura poselskiego. Kancelaria Sejmu dysponuje bowiem tylko fragmentarycznymi danymi na ten temat.


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane