statystyki

Poseł nie musi się spowiadać, co robi w terenie

autor: Ewa Ivanova05.02.2015, 07:59; Aktualizacja: 05.02.2015, 10:28

Czy posłowie mają obowiązek udostępniać informację publiczną? Niewykluczone, że na to pytanie będzie musiał wkrótce odpowiedzieć Trybunał Konstytucyjny (sygn. akt SK 36/14). Skargę w tej sprawie złożyło Stowarzyszenie Studentów, Absolwentów i Przyjaciół KMISH Uniwersytetu Warszawskiego „Pro Collegio”. Zakwestionowało w niej art. 4 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej (Dz.U. z 2014 r. poz. 782; dalej u.d.i.p.). Sądy, powołując się na tę podstawę, uznają, że obowiązek udostępniania informacji publicznej nie dotyczy posłów. Poseł na Sejm nie jest bowiem podmiotem sprawującym władzę publiczną i nie wykonuje zadań publicznych.

Problem prawny powstał podczas monitoringu pozaparlamentarnej działalności posłów Sejmu VI kadencji. W jego ramach stowarzyszenie poprosiło m.in. posła Mariusza Błaszczaka o ustosunkowanie się do pytań dotyczących jego aktywności wchodzącej w zakres sprawowanego mandatu, aczkolwiek podejmowanej poza Sejmem i jego organami wewnętrznymi, a więc w terenie, w ramach biura poselskiego. Kancelaria Sejmu dysponuje bowiem tylko fragmentarycznymi danymi na ten temat.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane