statystyki

Odszkodowania za przewlekłość można dochodzić nawet po zakończeniu procesu

autor: Joanna Kowalska10.12.2014, 07:26; Aktualizacja: 10.12.2014, 07:34
Roszczenie złożył mężczyzna, wobec którego prokurator skierował do sądu akt oskarżenia. Na pierwszą rozprawę czekał osiem miesięcy, a wyrok I instancji został wydany po kolejnych pięciu latach.

Roszczenie złożył mężczyzna, wobec którego prokurator skierował do sądu akt oskarżenia. Na pierwszą rozprawę czekał osiem miesięcy, a wyrok I instancji został wydany po kolejnych pięciu latach.źródło: ShutterStock

Powództwo o odszkodowanie za przewlekłość zamkniętego postępowania można wnieść na ogólnych zasadach kodeksu cywilnego – orzekł Sąd Okręgowy w Białymstoku. Przyznał przy tym prawie 94 tys. zł rekompensaty powodowi za szkody spowodowane opieszałością w prowadzeniu sprawy.

Sąd rozpatrujący apelację wydał orzeczenie po 1,5 roku. Oskarżony o udział w grupie przestępczej powód stracił w tym czasie pracę w urzędzie celnym. Żądając prawie 237 tys. zł, podał, że kwota stanowi różnicę między równowartością utraconych przez niego zarobków a dochodami, jakie uzyskiwał w czasie procesu.

Przedstawiciel pozwanego Skarbu Państwa tłumaczył, że długi czas trwania postępowania nie był jego winą. Sąd okręgowy, badając sprawę, stwierdził jednak, że żądanie powoda jest uzasadnione. Choć niewłaściwy jest art. 4171 par. 3 kodeksu cywilnego, na który się powoływał. Dotyczy on szkody wyrządzonej przez niewydanie orzeczenia lub decyzji, gdy obowiązek ich wydania przewidują przepisy.

„Przy powoływaniu się na tę podstawę prawną konieczny jest prejudykat w postaci orzeczenia stwierdzającego przewlekłość postępowania powodującego szkodę” – zaznaczył sąd. Wyjaśnił, że takie rozstrzygnięcie można uzyskać jedynie, składając skargę na przewlekłość postępowania. A tę – zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki (Dz.U. z 2004 r. nr 179, poz. 1843 ze zm.) – można złożyć tylko w trakcie procesu.


Pozostało jeszcze 43% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2014-12-10 13:26) Zgłoś naruszenie 00

    Tak , można dochodzić odszkodowania za przewlekłość cyrku procesowego .
    Skuteczność ? - w promilach .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane