statystyki

Ustawa o pozwach grupowych do poprawki

autor: Joanna Kowalska01.08.2014, 07:46; Aktualizacja: 01.08.2014, 09:15
prawo

Zgodnie z przywoływaną w sprawozdaniu opinią sędzi Katarzyny Sieheń art. 7 ustawy przewidujący możliwość skierowania przez sąd stron do mediacji na każdym etapie postępowania jest martwyźródło: ShutterStock

Zaledwie 115 pozwów zbiorowych wpłynęło do sądów w latach 2010–2014 – wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, podsumowującego 4 lata funkcjonowania ustawy o dochodzeniu roszczeń w postępowaniu grupowym (Dz.U. z 2010 r. nr 7, poz. 44).

Jak wynika z zestawienia, do tej pory tylko jedna z wniesionych w ten sposób spraw zakończyła się prawomocnym wyrokiem na korzyść strony powodowej. Autorzy raportu zwrócili m.in. uwagę na długi okres dochodzenia praw w tym trybie.

– Jedynym sposobem, żeby skrócić postępowanie, pozostaje ugoda – podkreślał dr Marek Niedużak, adwokat, współautor raportu fundacji.

Obecnie jednak taka forma załatwiania spraw w Polsce kuleje. Zgodnie z przywoływaną w sprawozdaniu opinią sędzi Katarzyny Sieheń art. 7 ustawy przewidujący możliwość skierowania przez sąd stron do mediacji na każdym etapie postępowania jest martwy. Jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest chociażby brak wykwalifikowanych mediatorów, co niestety nie zwiększa zaufania do tej instytucji. Panuje też przekonanie, że decyzja o wejściu na drogę mediacji jeszcze bardziej rozciągnie w czasie proces.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • z(2014-08-01 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    Czy ratio ? tej ustawy było min to, że co najmniej 10 osób często może odpowiadających „burżuazji” chce za jedną stawkę wyzyskać pełnomoncika a najlepiej jak się da to go obejść ?, od chyba 2002 roku stawki constans, kto chciałby zarabiać cały czas tyle samo=mało a tu jak widać raczej polityka odgórna z różnych sfer, żeby jak najwięcej ludzi miało jak najmniej, wtedy wszystko można z nimi zrobić a oni nic nie będą mogli poza tolerowaniem tej bezprawności jeśli przyjąć, ze prawo tu istnieje !

    Odpowiedz
  • powrót do pierwotnych założeń(2014-08-01 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Pozwy grupowe powinny być w sprawach pracowniczych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane