statystyki

Spór o ubój rytualny: TK nie jest od dekodowania norm prawnych

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.07.2014, 08:29; Aktualizacja: 23.07.2014, 08:31
krowa

krowaźródło: ShutterStock

Trybunał Konstytucyjny nie jest od tego, aby tłumaczyć sądowi, w jaki sposób ten powinien stosować przepisy zakazujące przeprowadzania uboju rytualnego – tak uważa Andrzej Seremet, prokurator generalny. Dlatego też zawnioskował on o umorzenie postępowania, które przed TK zainicjował Sąd Rejonowy w Białymstoku (sygn. akt P 34/13).

Przepisami zakazującymi zabijania zwierząt bez ogłuszania białostocki sąd musiał się zająć, gdyż trafiło do niego odwołanie od decyzji Prokuratury Rejonowej w Białymstoku. Ta bowiem odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie uboju rytualnego jednej sztuki bydła. Zdarzenie miało miejsce 12 marca 2013 r., a więc wówczas, gdy nie było już przepisu pozwalającego na uśmiercanie zwierząt bez uprzedniego pozbawienia ich świadomości. Z decyzją prokuratury nie zgodziły się m.in. stowarzyszenia zajmujące się ochroną czworonogów. Sąd rejonowy zawiesił jednak postępowanie i skierował do TK pytanie prawne. Powziął bowiem wątpliwości, czy zakaz uboju rytualnego nie narusza m. in. zagwarantowanej przez konstytucję wolności uzewnętrzniania religii.

Jednak zdaniem Andrzeja Seremeta trybunał w ogóle nie powinien się tą sprawą zajmować. Wszystko dlatego, że – zdaniem PG – białostocki sąd wcale nie pyta TK o to, czy dane przepisy są zgodne z ustawą zasadniczą, a o to, w jaki sposób należy je stosować.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Slava(2014-07-24 10:10) Zgłoś naruszenie 00

  Ogłuszyć to trzeba całą tą hołotę co pozwalają obcym przekonaniom niszczyć to co nasze od wieków nie zmienne, na ziemi Słowian takie praktyki?! kto za tym stoi na pewno nie prawdziwi Polacy!. Pozwólcie się rozpanoszyć tej zarazie a za kilka lat wasze dzieci będą płakać i przeklinać was i swoich przodków.

  Odpowiedz
 • Vegetta(2014-07-23 14:01) Zgłoś naruszenie 00

  Uboj bez ogluszania był ZAWSZE zakazany, gwarantuja to prawa zwierząt. Niech te religijne dupki same sie religijnie poswieca bogu i zakatuja na smierc, jak roba to innym istota.

  Odpowiedz
 • dyskryminowany(2014-12-11 09:10) Zgłoś naruszenie 00

  Wyrok TK dobitnie wskazuje, że w Polsce od wieków rządzili i rządzą ŻYDZI, a obecnie dołączają jeszcze muzułmanie , Polacy są niewolnikami we własnym kraju i muszą pracować do śmierci, zaś wszystkie rządy w kraju nie mają nic do powiedzenia. Polacy , obudźcie się zanim Wasz kraj jeszcze istnieje.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane