Nie było politycznych targów ws. uboju rytualnego. Premier nie kupił naszych głosów - zapewniał w Poranku RDC minister rolnictwa Marek Sawicki odpierając medialne spekulacje na ten temat.

Sejm miał dziś głosować nad wnioskiem o odrzucenie projektu ustawy dopuszczającej ubój rytualny, ale posłowie zajmą się tą sprawą dopiero na następnym posiedzeniu. Zdaniem Sawickiego, łączenie tego z wczorajszym wynikiem głosowania, jest infantylne.

- To nie jest sprawa istotna, w obliczu zagrożenia państwa podsłuchami, w obliczu zamachu stanu" - mówił minister.

Sawicki zapewnia, że PSL nie rozmawiał w ostatnim czasie z Platformą na temat projektu ws. uboju rytualnego. W ciągu czterech ostatnich spotkań koalicyjnych ten temat w ogóle nie był poruszany - mówił. Zdaniem ministra, sprawa powinna mieć charakter rozstrzygnięć prawno - administracyjnych i tym się zajmuje Trybunał Konstytucyjny.

Pod koniec sierpnia Związek Gmin Wyznaniowych Żydowskich złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego wnioskując o sprawdzenie, czy ustawa o ochronie zwierząt, która nie przewiduje uboju rytualnego w Polsce, jest zgodna z konstytucją i Europejską Konwencją o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Budzący kontrowersje ubój rytualny był w Polsce legalny do końca 2012 r., bo przepisy w jego sprawie zakwestionował Trybunał Konstytucyjny. Rząd próbował go przywrócić, ale w głosowaniu wystąpiły podziały w klubie PO.