statystyki

Jakie prawa i obowiązki zmarłego nie przechodzą na spadkobierców

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz14.07.2014, 07:34; Aktualizacja: 14.07.2014, 08:44
Wprawdzie śmierć jednej ze stron umowy najczęściej nie likwiduje istniejącego stosunku prawnego, to jednak na spadkobierców nie przechodzą prawa i obowiązki wynikające z niektórych umów.

Wprawdzie śmierć jednej ze stron umowy najczęściej nie likwiduje istniejącego stosunku prawnego, to jednak na spadkobierców nie przechodzą prawa i obowiązki wynikające z niektórych umów.źródło: ShutterStock

Osoby dziedziczące nie przejmą roszczeń ściśle związanych ze zmarłym, bo te wygasają w chwili jego śmierci. Nie będą więc musiały np. płacić jego alimentów lub wywiązywać się z umowy

Na mężu ciążył obowiązek płacenia alimentów na dzieci oraz na byłą żonę określony w wyroku sądu. Po jego śmierci poprzednia rodzina domaga się, aby wdowa nadal je płaciła, skoro odziedziczyła cały majątek, a zmarły w testamencie wydziedziczył pozostałą rodzinę. Czy roszczenie jest uzasadnione?

W skład spadku nie wchodzą prawa i obowiązki majątkowe ściśle związane z osobą zmarłego, a także prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby bez względu na to, czy są one spadkobiercami. Nie podlegają więc dziedziczeniu również roszczenia alimentacyjne, bez względu na to czy będą to alimenty należne od zmarłego czy też płacone na jego rzecz. Alimenty są prawami ściśle związanymi z osobą zmarłego i miały służyć zaspokojeniu określonych interesów konkretnej osoby ze względu na jej indywidualną sytuację.

Dlatego poprzednia rodzina męża, na rzecz której płacił alimenty, nie może domagać się od wdowy, aby w imieniu zmarłego uiszczała je nadal. Zresztą w sytuacji odwrotnej, czyli wówczas, gdyby to mężowi należały się alimenty od rozwiedzionej żony albo od pełnoletniego dziecka, wdowa nie mogłaby domagać się kontynuowania na swoją rzecz tych płatności.


Pozostało 90% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2014-07-14 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    Dług bankowy też jest ściśle związany z pożyczkobiorcą , ma również służyć zaspokojeniu konkretnej osoby - bankiera . Itd, , itp .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane