statystyki

Jaka jest odpowiedzialność rodziców za szkody wyrządzone przez dzieci

autor: Danuta Pawłowska08.08.2014, 07:46; Aktualizacja: 08.08.2014, 09:19
Odpowiedzialność dziecka za wyrządzone szkody zależy od tego, ile ma lat

Odpowiedzialność dziecka za wyrządzone szkody zależy od tego, ile ma latźródło: ShutterStock

Prowadzę osiedlową pizzerię. Wokół pełno jest dzieci, które grają w piłkę lub jeżdżą na rowerach. Co jakiś czas dochodzi do drobnych wypadków – a to zbita szyba w witrynie sklepowej, a to młody rowerzysta wpadnie na zaparkowany samochód i obetrze karoserię. Ostatnio grupa nastolatków na hulajnogach zniszczyła podjazd dla wózków w mojej restauracji. Mimo wcześniejszych próśb i ostrzeżeń nie zrezygnowali z zabawy i doszło do szkody. Czy mogę od nich lub od ich rodziców domagać się naprawienia podjazdu lub odszkodowania? – pyta pan Tomasz.

Odpowiedzialność dziecka za wyrządzone szkody zależy od tego, ile ma lat. Do pewnego wieku ma ono prawo być niedojrzałe i nieświadome skutków swoich poczynań, czyli nie jest w stanie właściwie kierować swoim postępowaniem i przewidywać konsekwencji. Dlatego zawsze za szkody wyrządzane przez nieletnich do 13. roku życia odpowiadają rodzice. Inaczej mówiąc, osobie do lat 13 nie można postawić zarzutu winy.

Oczywiście nie zawsze jednoznacznie rodzic jest winny szkodzie wyrządzonej przez swoje dziecko. Jeśli udowodni, że opiekę sprawował z zachowaniem wszelkich zasad i odpowiednią starannością, a mimo to doszło do jej wyrządzenia, to może uwolnić się od odpowiedzialności. Wtedy według prawa, szkoda nie miała miejsca z powodu zaniedbania. Rodzic lub opiekun nie poniesie odpowiedzialności za powstałe szkody także wtedy, gdy działał w obronie własnej lub dziecka, może też jej uniknąć, gdy jego sytuacja majątkowa nie pozwala na zadośćuczynienie. Wówczas poszkodowany ma prawo żądać całkowitego lub częściowego naprawienia szkody od młodocianego sprawcy, nawet jeśli nie skończył jeszcze 13 lat, jeżeli z porównania ich stanów majątkowych wynika, że wymagają tego zasady współżycia społecznego.

Rodzice nie są także odpowiedzialni za czyny swoich dzieci, jeśli powierzyli je opiece innych osób lub instytucji. Czyli jeśli dziecko umyślnie zbije szybę w szkole, to odpowiedzialność za ten czyn ponoszą nauczyciele, a jeśli stanie się to na obozie lub na kolonii – wychowawcy. Uwaga! Czasem organizatorzy podsuwają do podpisania dokument, w którym rodzice zgadzają się na przejęcie odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez dziecko podczas zorganizowanych wyjazdów. Takie działanie jest sprzeczne z przepisami i nie powoduje skutków prawnych. Tej odpowiedzialności nie można wyłączyć nawet na piśmie.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • NIC(2014-08-08 18:18) Zgłoś naruszenie 00

  CZYLI CHCESZ COS ZNISZCZYC NA ZLOSC SASIADOWI TO POPROS WLASNE DZIECKO BY MU TO ZROBILO !!! CHOREEEE !!!

  Odpowiedz
 • lilith(2017-08-31 10:29) Zgłoś naruszenie 00

  Kiedy dziecko wyrządzi jakąś szkodę to w takiej sytuacji dobrze by było mieć wykupiony jakiś pakiet asysty prawnej na zaś, bo nigdy nie wiadomo za co każą Ci zapłacić…

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • lilith(2017-09-01 14:47) Zgłoś naruszenie 00

  O rany, to chyba rzeczywiście muszę coś w tym temacie zadziałać, bo raczej nie chciałabym mieć takich niespodziewanych wydatków.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane