statystyki

Doręczenia: Poczta Polska chce unieważnienia umowy w trakcie realizacji

autor: Sławomir Wikariak30.06.2014, 07:40; Aktualizacja: 30.06.2014, 09:40
poczta polska -skrzynka pocztowa-2

19,6 mln przesyłek nadały sądy i prokuratury za pośrednictwem PGP w pierwszych czterech miesiącach rokuźródło: ShutterStock

Spór o półmiliardowy kontrakt na przesyłki sądowe zbliża się do końca. Nie za bardzo jednak wiadomo, co może uzyskać Poczta Polska, nawet, gdy go wygra.

Toczące się przed Sądem Okręgowym w Krakowie postępowania dotyczące tej umowy są nietypowe z wielu względów. Najlepiej widać to już po rozstawieniu stron. W jednej ze spraw – dotyczącej specyfikacji przetargowej – zamawiający, czyli Centrum Zakupów dla Sądownictwa (CZdS), występuje po jednej stronie z Pocztą Polską przeciwko PGP, które wykonuje dla niego usługę. W drugiej – dotyczącej już rozstrzygnięcia przetargu – wspólnie z PGP broni się przed zarzutami Poczty Polskiej.

Przypomnijmy – chodzi o dwuletni kontrakt na dostarczanie całej korespondencji sądowej. Wcześniej usługę tę świadczyła wyłącznie Poczta Polska. Także ona, pomimo uwolnienia rynku usług pocztowych, prawdopodobnie wygrałaby ten przetarg. W specyfikacji znalazł się bowiem wymóg, aby potwierdzenie nadania miało moc dokumentu urzędowego. A takie potwierdzenia, zgodnie z art. 17 ustawy – Prawo pocztowe (Dz.U. z 2012 r. poz. 1529) może wystawiać tylko operator wyznaczony. Mówiąc wprost – nikt poza Pocztą Polską nie mógłby spełnić tego warunku. Krajowa Izba Odwoławcza nakazała jednak jego wykreślenie, uznając, że przepisy nie wymagają, aby sądy otrzymywały akurat takie potwierdzenia (sygn. KIO 2184/13).


Pozostało jeszcze 69% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane