statystyki

Szkodę naprawić trzeba, nawet gdy pokrzywdzony tego nie chce

autor: Joanna Kowalska30.05.2014, 07:43; Aktualizacja: 30.05.2014, 10:25
prawo

Rozpatrując odwołanie, sąd okręgowy wskazał przede wszystkim na obligatoryjność zastosowania tego środkaźródło: ShutterStock

200 złotych miał zapłacić sprawca za kradzież przedmiotów wartych przeszło 2 tys. zł. I mimo że pokrzywdzona nie chciała pieniędzy, sąd odwoławczy nałożył na złodzieja obowiązek naprawienia szkody. Tym samym zmienił wyrok zapadły w I instancji.

Sprawa dotyczyła mężczyzny, który znęcał się nad matką i babcią. Z ich mieszkania ukradł też biżuterię wartą 2 tys. zł. Sąd Rejonowy zdecydował się umorzyć warunkowo postępowanie na 2 lata próby. Zastosował też wobec sprawcy dozór kuratora i skierował go na terapię w celu leczenia agresji i uzależnienia od komputera i internetu.

Wyrok zaskarżył prokurator. Ale tylko w części dotyczącej nieorzeczenia wobec sprawcy obowiązku naprawienia szkody. Zarzucił wyrokowi obrazę przepisów prawa materialnego, gdyż zasądzenie go w takich sprawach jest obowiązkowe.

– Kodeks karny w art. 67 par. 3 przewiduje, że w przypadku warunkowego umorzenia postępowania karnego sąd musi zobowiązać skazanego do naprawienia szkody w całości albo w części – wyjaśnia adwokat Leszek Ziomek z kancelarii adwokackiej Włodarczyk, Ziomek & Wojciechowski.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • sn(2014-05-31 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    Z tego wynika ,że sędziowie SR I Inst. są nie douczeni, nie kompetentni - nie znają prawa i jego stosowania , kto im dał uprawnienia ??? Czy ktoś te wyroki analizuje , bo tym razem prokuratura wyłapała błąd, a wiele innych nadal tkwi , nie poprawionych , szczególnie w sprawach cywilnych ponoszą ludzie ,firmy duże straty !!!

    Odpowiedz
  • EWA(2015-06-13 10:05) Zgłoś naruszenie 00

    uprawnienia - politycy - a to ze zakute lby to nieszkodzi niech poturbuja troche narod Polski! przeciez od dyktatury i wbijania ciemnoty nikt nie umarl!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane