statystyki

Koniec z automatyzmem przy odwieszaniu kar

autor: Joanna Kowalska02.06.2014, 07:24; Aktualizacja: 02.06.2014, 09:32
więzienie, więzień, areszt

W obecnym brzmieniu art. 75 par. 1 kodeksu karnego przewiduje obligatoryjne zarządzenie wykonania kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolnościźródło: ShutterStock

Strony postępowania karnego będą mogły liczyć na pomoc sądu w uzyskaniu trudno dostępnego dowodu. Sąd zaś zyska większą swobodę w kwestii odwieszania kar pozbawienia wolności. Sejm podczas ostatniego posiedzenia skierował do komisji kodyfikacyjnych 4 nowelizacje prawa karnego w pierwszym czytaniu.

– W obecnym brzmieniu art. 75 par. 1 kodeksu karnego przewiduje obligatoryjne zarządzenie wykonania kary, jeżeli skazany w okresie próby popełnił podobne przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności. Oznacza to, iż niezależnie od okoliczności sąd w postępowaniu wykonawczym musi zarządzić wykonanie kary – tłumaczy Sławomir Lisiecki, adwokat prowadzący kancelarię adwokacką w Warszawie.

Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował takie brzmienie przepisu (sygn. akt SK 9/10), senacki projekt wprowadza do kodeksu możliwość podjęcia przez sąd innej decyzji.

– Zmiany są jak najbardziej wskazane, gdyż sąd w każdej sytuacji powinien mieć możliwość swobodnego rozstrzygania. Każda sytuacja jest inna i powinna być potraktowana indywidualnie. Szczególnie ważne jest to w przypadku, gdy orzeczono w okresie próby karę z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Oznacza to przecież, że sąd stwierdził istnienie przesłanek do stwierdzenia, że kara osiągnie swoje cele pomimo zawieszenia jej wykonania – argumentuje mecenas Lisiecki.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane