Myślałeś, że jesteś ojcem? Nic z tego, państwo wie lepiej

autor: Klara Klinger09.01.2014, 07:17; Aktualizacja: 09.01.2014, 21:33
Ojciec z dzieckiem

6 miesięcy tyle czasu na zaprzeczenie ojcostwa dziecka mają mężczyźniźródło: ShutterStock

Łódzka prawniczka zamierza zaskarżyć w Trybunale Konstytucyjnym przepisy, które nakazują automatyczne uznanie ojcostwa nawet byłego męża

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • Rogacz (2017-02-07 20:53) Zgłoś naruszenie 20

    OJ, prokurator wie lepiej, kto jest tatusiem. grupa krwi rodziców B+, B+ a dziecka A+ . Dane kochanka matki - ojca biologicznego A+ Rozwód :) prokurator: DNA wykluczający Pana ojcostwo nie gwarantuje , iż pozew wytoczy. Prokurator ma obowiązek kierować się dobrem dziecka. NIe ma znaczenia , że biologiczny tatuś mieszka z mamusią. Alimenty płaci były mąż .Pogratulować Sprawiedliwości !!!

    Odpowiedz
  • IRA(2015-02-13 23:17) Zgłoś naruszenie 80

    ***** jakie przepisy i paragrafy :gdzie jest zwykły i przyzwoity moralizm .Sorki za przekleństwa ale mam podobną sytuację i walczę już 12 lat !!! Matka może mówić na ojca wszystko -oplwać kłamać oczerniać natomiast jeżeli ja bym to zrobił to wyrok i zakaz widzenia . Powinienem mieć dostęp do dzieci .Gdzie sądy : mają to w d...pie! TYLKO MATKA ! SIĘ ********* no cóż taką wybrałem ale wobec sądu ona ma rację . Trzeci facet (nie wiem jak dzieciaki na niego mówią) ale dla kasy i prestiżu kobiety zrobią wszytko .

    Odpowiedz
  • Paweł(2014-05-22 22:23) Zgłoś naruszenie 20

    Kto wymyślił ten przepis? Bo jak spotkam osobiście tego ********** to zakatuje go na miejscu.

    Odpowiedz
  • Iwona(2014-03-19 18:42) Zgłoś naruszenie 10

    Ja mam też ciekawą historie. Mój obecny partner jest rozwiedziony ale jego była zona urodziła dziecko wczesniej niż te tragiczne 300 dni. Chodz to nie jego dziecko jest wpisany jako <<tata>>. Mieszkamy poza granicami kraju i teraz przez popie... przepisy policja szukała mojego partnera po całej jego rodzinie.

    Odpowiedz
  • Jaga(2014-01-16 11:37) Zgłoś naruszenie 01

    marow a ja z własnego doświadczenia wiem, ze prawo jest poprierdzielone i najlepsza jazda jest jeszcze jak była żona ucieka za granicę tylko po to żeby dziecko miało ojca w byłym mężu. Sąd odrzuca z automatu pozew o zaprzeczenie ojcostwa, jak chcesz to na priv mogę przesłać dokumenty to zobaczysz. A najlepsze jest to że akt urodzenia angielski jest na biologicznego ojca... Trzy lata się męczyliśmy z prokuraturą o załatwienie sprawy. Taka jest nasza polska rzeczywistość.

    Odpowiedz
  • Marek(2014-01-16 10:47) Zgłoś naruszenie 01

    Bardzo dobry pomysł! Takich anachronizmów w polskim KRiO jest całe mnóstwo. Cieszę się, że postanowiła Pani podjąć próbę zrobienia porządku choć z jednym z nich. Trzymam kciuki i pozdrawiam :)

    Odpowiedz
  • dfg(2014-01-13 19:09) Zgłoś naruszenie 10

    a to tylko wierzchołek góry lodowej, panowie.

    Odpowiedz
  • INTROKUPA(2014-01-11 23:47) Zgłoś naruszenie 12

    do marow chłopaku tak niejest bo osbiście byłem w usc i oświadczałem lecz pani urzędnik i tak wpisała nazwisko byłego mojej partnerki .Stwierdziłem że jeśli ona wie lepiej kto jest ojcem to niech ten ojciec płaci alimenty , nato pani urzędnik że jestem chyba śmieszny , kto jest śmieszny ja? czy ten syf prawny i te brudasy urzędasy pociotki burmistrzów w Świebodzicach

    Odpowiedz
  • hahha(2014-01-11 17:37) Zgłoś naruszenie 20

    Skoro prawo chce być tak sprawiedliwe, to każda matka powinna przyjść do USC z badaniem DNA, bo ilu mężów nie jest ojcami, a nawet o tym nie wiedzą ?

    Odpowiedz
  • Telewizyja(2014-01-11 16:07) Zgłoś naruszenie 00

    Łódzkie prawniczki obecnie w modzie- jedna Pani I.Ch. niesłusznie posądzona o spowodowanie wypadku w Wawie, a teraz Pani MWW chce trafić do DD TVN. :)))))))

    Odpowiedz
  • JaMyszka(2014-01-11 12:40) Zgłoś naruszenie 00

    Te przepisy sięgają czasów PRL, gdy życie intymne nie było tak skompliokowane. Powinno być ważne uznanie ojcostwa przy pierwszej rejestracji dziecka wraz z wynikami DNA. Uniknięto by wówczas tego zamieszania z metryką a dziecko nie byłoby zaznajomione z sytuacją rodziców przed jego narodzeniem. Czasami taka wiedza potrafi mocno zaszkodzić w relacjach z rodzicami, bo od rodziców wymagamy idealnego życiorysu.

    Odpowiedz
  • AAA(2014-01-10 20:32) Zgłoś naruszenie 21

    Polska jest nienormalnym krajem a Polacy NIEWOLNIKAMI w srodku Europy

    Odpowiedz
  • Kasia(2014-01-10 19:53) Zgłoś naruszenie 02

    nie tak do końca, właśnie dzisiaj odebraliśmy nowy akt urodzenia córki.
    Dzidzia urodziła się w 296 dniu ( hmmm), co to za cyfra 300?, kto tyle chodzi w ciąży?
    Na sprawę czekaliśmy 4 miesiące, 300 dni to się liczy nie od rozwodu, tylko od jego uprawomocnienia, tzn 321 :)

    Odpowiedz
  • Stoa(2014-01-10 18:31) Zgłoś naruszenie 22

    W przypadku pierwszy - mężczyzna oszukany co do ojcostwa przez partnerkę napisano nieprawdę - mężczyzna ma 6 miesięcy na zaprzeczenie ojcostwa nie od urodzenia się dziecka tylko od powzięcia informacji wskazującej, że dziecko może nie być jego. A to bardzo duża różnica.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • TRZY NOGI U STOLU(2014-01-10 11:59) Zgłoś naruszenie 00

    moj problem jest troche starszy bo ma juz 30 lat, corka jej DNA jest inne czyli tylko moge sobie patrzec na papierek i nic nie moge zrobic w tym PANSTWIE PRAWA , CHRZESCIJANSTWA i DOBROCI ..idjotyzm pod pelna kontrola prawna...

    Odpowiedz
  • llpq(2014-01-10 06:55) Zgłoś naruszenie 00

    Zlikwidować zasadę 300 dni w przypadku rozwodu, zostawić w przypadku śmierci męża i tyle.
    Nic nie wspomniano w artykule, że panowie którym rodzi się dziecko przed 300 dniem po rozwodzie partnerki mogą z nią przed narodzeniem dziecka po prostu wziąć ślub i problemu nie ma, 300 dni ich nie obejmuje.

    Odpowiedz
  • ius et fas(2014-01-10 00:16) Zgłoś naruszenie 00

    To rozwiązanie jest znane prawu już od ponad 2000 lat, było używane w prawie rzymskim, a swe źródło ma jeszcze w starożytnej Grecji. Jest ono sądowo wzruszalne, tak więc nie wiem o co ten krzyk. Jak już ktoś napisał jest to istotne ułatwienie z zakresu prawa rodzinnego, gdyż nie trzeba za każdym razem ustalać ojcostwa.

    Odpowiedz
  • flirt(2014-01-09 22:47) Zgłoś naruszenie 00

    Pani mecenas chyba chce się wylansować...proponuję czytać przepisy ze zrozumieniem

    Odpowiedz
  • ???(2014-01-09 21:35) Zgłoś naruszenie 20

    A co ma powiedzieć dziecko bengowskiego?

    Odpowiedz
  • Sara(2014-01-09 21:34) Zgłoś naruszenie 01

    Skąd takie niedorzeczności w prawie polskim? czy chodzi tylko o to, by życie komplikować? Szkoda mi tylko tych dzieci, które mają niepotrzebne "zawirowania" już na początku swojego istnienia - a przecież Państwo dba o rodzinę :-) Kompletna bzdura!!!

    Odpowiedz